Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz

Adana Kasaplar Odası, Büyükşehir Belediyesi’nden umudu kesince “Tırnağın varsa başını kaşı” atasözünden yola çıkarak kentte mezbaha kurmak için kolları sıvadı

Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz
Kaçak et kesimlerinin önüne geçmek isteyen Adana Kasaplar Odası, Büyükşehir başta olmak üzere ilçe belediyelerinden bir adım atılmayınca modern bir mezbaha kurmak için harekete geçti. Seyhan Belediyesi'nin Akkapı Mahallesi'nde 6 dönümlük arazi temin edeceğini açıklayan oda Başkanı Saruhan Yağmur, yer talebinde bulundukları Milli Emlak'ın ise olumsuz yanıt vermesini eleştirdi.

ZABITA DA SORUMLU
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile birlikte hareket ederek kasapları denetlediklerini ancak bunun yetersiz olduğunu açıklayan Yağmur, "Devlette mesai kavramı var. Oysa kaçak et kesiminin önemli bölümü saat 17.00'den sonra oluyor. 400'den fazla merdiven altı kasap var. Hepsinin yerini bilmiyoruz. Sadece Tarım İl Müdürlüğü ile çözüm olmuyor, zabıta da işin içine girmeli" dedi Vatandaşların sağlıklı et yemesinin yolunun mezbahadan geçtiğini kaydeden Yağmur, "Büyükşehir ve ilçe belediyelerine başvurduk ama bugüne kadar bir adım dahi atılmadı. Biz de taşın altına elimizi koymaya karar verdik. 2 milyonluk bir şehirde bir tane mezbaha var. O da Koruma Kurulu tarafından bugün-yarın kapatılacak. Merkez ilçelerine, mezbaha kurmaya karar verdik" diye konuştu.

BÖLGESEL MEZBAHA
Mezbaha için belediyelere başvurduklarını ifade eden Yağmur, "Oda olarak belediyelere yazı yazdık. Sadece Seyhan Belediyesi olumlu yanıt verdi ve bize Akkapı Mahallesi'nde 6 dönüm yer gösterdi. Seyhan'dan tahsis izni çıktıktan sonra harekete geçeceğiz ve yap işlet devret modeliyle Adana'ya modern bir tesisi kazandıracağız. Esnaflarımıza bölgesel mezbaha yapacağız" şeklinde konuştu.

Milli Emlak şaşırttı
Yer sorunun çözümü için Milli Emlak Daire Başkanlığı'na da başvurduklarını bildiren Başkan Yağmur şöyle konuştu: Milli Emlak'tan 'Müdürlüğümüzde et kombinası yapmak üzere Hazine'ye ait uygun bir taşınmaz bulunmamaktadır' yanıtını aldık. Açıkça çok şaşırdık. Adana'da Hazine'ye ait çok yer var ama ne hikmetse meslek örgütü olan odamıza yok dediler. Bu yanıtı çok manidar buldum."
BİZE ULAŞIN