Çiftçilere ‘anız yakmayın’ uyarısı

Çiftçilere ‘anız yakmayın’ uyarısı
Çukurova'da buğday hasadının başlamasıyla birlikte anız yangını sezonu da açıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Adana İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, gerek hava kirliliğine gerekse toprağın büyük zarara uğramasına neden olan anız yangınına karşı çift��ileri uyardı. Tekin, anız yakanlara dönüm başına 42 ile 250 lira arasında para cezası uygulandığını açıkladı.

MISIR YAKILIYOR
Buğday hasadının ardından kalan anızın hayvancılık ve sanayi alanında değerlendirildiği için çiftçilerin yakma yoluna gitmediğini belirten Tekin, mısır ürününün hasadından sonra kalan anızın daha sert ve dayanıklı olduğu için çiftçinin yakma yoluna başvurduğunu söyledi. Tekin, anız yakmama konusunda çiftçileri bilinçlendirmek için çeşitli programlar düzenlediklerine değinerek şu uyarılarda bulundu:

TOPRAK YOK OLUYOR
"Bu bir eğitim işi. Zamanla bu işler çözülecek. İnşallah mücadelemiz başladı. Anız yakan çiftçilere dönümü 42 lira civarı ile 250 lira civarı ceza var. Bunu Çevre, Şehircilik İl Müdürlüğü yürütüyor. Şu an çiftçilerin bu cezaya düşmemesi ve anız yakmaması için çalışmalar sürüyor. Çiftçilerimiz aslında geleceği yakıyor. Toprağı yok ediyor, fırınlıyor, içindeki canlıları yok ediyor ve her yıl topraklarımız daha çok çoraklaşarak yok olma yoluna gidiyor. Çiftçilerimize büyük sorumluluk düşüyor. Bu konuda anlayış bekliyoruz."
BİZE ULAŞIN