‘Hazır kıymanın içinden farklı şeyler çıkabilir’

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, vatandaşlardan hazır kıyma almak yerine etleri gözleri önünde makineden geçirmelerini istedi

‘Hazır kıymanın içinden farklı şeyler çıkabilir’
Son dönemde artan kaçak et kesimine dikkat çeken Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, at ve eşek etlerinin hazır kıyma veya et sucuğu olarak piyasaya sürüldüğünü söyledi. Hazır kıyma satışının yasak olmasına rağmen bazı büyük marketlerde satıldığına dikkat çeken Başkan Yağmur, vatandaşlardan hazır kıyma yerine gözleri önünde makineden geçirilen kıyma almalarını ve güvendikleri mahalle kasaplarından alışveriş yapmalarını istedi.

NE ARARSAN VAR
Hazır kıymalara boya, bağırsak, taşlık, mumbar konulduğunu anlatan Başkan Yağmur, "Bu kıymaları bir gün sonra dolaptan çıkardığınızda kahverengiye dönüşür. Hangi hayvanın eti olduğu, içerisinde ne olduğu bilinmez. Bunun yanında et sucuğu da yapılıyor. Vatandaş ne yediğini bilmek istiyorsa, öncelikle hazır kıymadan vazgeçecek. Etini alacak ve gözleri önünde kıydıracak. İkinci olarak her kasaptan alışveriş yapmayacak" dedi.

LOGO GELİYOR
Adana'da merdiven altı kasaplardan geçilmediğini anımsatan Başkan Yağmur, "Halk sağlığını tehdit eden bu kasapların önüne geçilmesi lazım. Oda olarak yeni bir çalışma başlatıyoruz. 'Bu işyeri Adana Kasaplar Odası Başkanlığı denetimi altındadır' yazılı bir logo hazırlıyoruz ve en kısa sürede kayıtlı kasaplarımıza vereceğiz. Vatandaşlar kasaba girdiklerinde bu logoyu arasınlar, gördüklerinde ise gönül rahatlığıyla et alışverişini yapabilirler" diye konuştu.

TEK FİYAT
Kasaplara etiket dağıtarak tek fiyat uygulamasına başlayacaklarını bildiren Saruhan Yağmur, şunları söyledi: "Artık kasaplarda tek fiyat olacak. Pirzolanın, bifteğin, kemikli kemiksiz etin fiyatı tek olacak. Etiket uygulamasının kanunda yeri var. Aslında etiket uygulanmaması suçtur. Tek fiyat uygulaması 2000 yılında hayata geçirildi. Kontrol mekanizmasının çalışmaması yüzünden Adana ve birçok yerde tarih oldu. Biz bu sistemi yeniden hayata geçiriyoruz."
BİZE ULAŞIN