Hem teklif et hem karşı çık

Ülke gündemini meşgul eden zeytinlik tartışmasında yeni bir gelişme ortaya çıktı. Tasarıya karşı çıkan CHP’nin geçen yıl bu konuda Meclis’e önerge verdiği anlaşıldı

Hem teklif et hem karşı çık
AK Parti Hükümeti tarafından hazırlanan ve tartışmalara neden olan zeytinlik tasarısına muhalefet eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li milletvekillerini Perşembe günü (bugün) Ankara'da toplamayı planlarken, karşı çıktıkları tasarının Aralık 2016'da CHP Adana milletvekili Zülfikar İnönü Tümer aracılığıyla meclis gündemine getirildiği ortaya çıktı. Tümer, bugün CHP'nin karşı çıktığı tasarının 4'üncü maddesinin benzerini o tarihte meclise sunmuştu.

KARŞI ÇIKMIŞLARDI
2016 Aralık ayında gündem dışı söz alan CHP'li vekil Tümer, Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan, hali hazırda bin 590 hektarlık alanda 345 firma ve 30 binin üzerindeki çalışanı bulunan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nin 365 hektarlık genişleme alanına sahip olduğunu hatırlatmıştı. Tümer konuşmasının devamında söz konusu zeytinliklerin yeni yatırımlara engel teşkil ettiğini, Adana ve ülke ekonomisinde önemli kayıplarla sebep olduğunu ifade etmişti.

CHP DE AYNISINI İSTEDİ
Adana OSB'de yaşanan bu sorunun ivedilikle çözüm beklediğini söyleyen Tümer, hükümete en kolay çözüm yolunu sunarak, şunları söylemişti: "İşsizlik rekorunun kırıldığı Adana'da ve Türkiye'deki tüm organize sanayi bölgelerinde, yeni istihdam ve üretim alanlarının oluşması için zeytinlik bölümlerin başka bir yere taşınması, söz konusu genişleme bölgesinde sanayi yatırımlarına izin verilmesi ülke ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Uygulamaya hemen başlanmalıdır."

ŞİMDİ KARŞI ÇIKIYORLAR
Tümer'e Hükümet adına yanıt veren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın konuyla ilgili çalışma yürüttüğünü açıklamıştı. Bakan Işık, "Hem zeytin sahalarının korunması hem de bu noktadaki ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bir çalışma yapılmakta. Ümit ediyorum bu konuda bütün partilerimiz mutabakat sağlar ve güzel bir düzenleme olur" demişti. Ancak CHP şimdi kendi vekilinin önerdiği, hükümetin de üzerinde çalışmalar yapılıyor dediği tasarıya karşı çıkmasını yorum yapanlar, "CHP böyle bir parti. Dün kendisi teklif eder, bugün karşı çıkar" dediler.
BİZE ULAŞIN