Yorgancılık tarih oluyor

Teknolojiye yenildiklerini açıklayan Adana Yorgancılar Ev Tekstil Ürünleri ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yahya Yılmaz, yeni yorgancı ustasının yetişmediğini söyledi

Yorgancılık tarih oluyor
Bir zamanlar genç kızların çeyizlerinin süsleyen rengarenk yorganlar da teknolojiye yenildi. Pamuk ve yünden yapılan yer yatakları ve yorganlar yerlerini hazır makine yapımı elyaf yorganlara bırakınca yorgancılık mesleği de yok olmaya yüz tutan meslekler arasına girdi. Yorgan esnafının 80 yıllarda 3 ay sonrasına gün verdiğini anlatan Adana Yorgancılar Ev Tekstil Ürünleri ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yahya Yılmaz, "Şimdi ise 3 ayda bir iş aldığımızda kendimizi mutlu sayıyoruz" dedi.

USTA YETİŞMİYOR
Yaz mevsimin başlamasıyla kaybolmaya yüz tutan bir meslek olan yorgancılık ve hallaçlar gündeme gelmesine neden oldu. Havaların ısınmasıyla birlikte pamuk ve yünden yapılan yorganlar damlara serilir, ellerindeki tokmak ve yayla kabartan hallaçcıların yolu gözlenirdi. Hallaçlık mesleğini Adana'da yapan birkaç kişi kalırken yorgan ustaları da usta yetişmemesinden dolayı aynı kaderi yaşıyor. Yorgan ustaları mesleklerini yarına taşıyacak çırak bulmakta zorluk çeliyor. Odanın 1965 yılında Adana Yorgancılar Derneği olarak kurulduğunu ve 80'li yıllarda odalaştığını anlatan Başkan Yılmaz, "Bizde birçok meslek gibi teknolojiye yenildik. Tekstil yorgancılığı yok ediyor. Elyaf çıktı, her şey makinalaştı. İnsan gücüne dayalı meslekler bir bir yok oluyor. 80'li yıllarda yorgancılar iş yetiştiremezdi. 3 ay sonrasına gün verirdik. Şimdi ise 3 ayda bir iş aldığımızda kendimizi mutlu sayıyoruz" diye konuştu.

PAMUK DAHA SAĞLIKLI
Sağlık isteyenlerin pamuk ve yün yorganları yatakları tercih etmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Çünkü organiktir, herhangi bir kimyasal madde bulunmaz . Elyaf ise sağlığa zararlıdır. Pamuk teri alır ama elyaf da durum tam tersi. Hazır yataklar daha ucuz olduğu için polyesterden yapılıyor. Hazır yataklar, insanların vücudundaki elektriği boşaltmasına izin vermiyor. Oysa pamuk ve yün yataklarda böyle bir sorun yaşanmıyor. Pamuk ve yün her açıdan daha sağlıklı" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN