Kocasının yazdığı şiiri okumak istedi

İki yıl önce kaybettiği eşinin cebinde bulduğu şiiri okumak için okuma yazma kursuna giden 72 yaşındaki Halime Kocaaslan, “Kocamın sözleri kulağımda gibiydi” dedi

Kocasının yazdığı şiiri okumak istedi
Gaziantep'te yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşi Abdurrahman Kocaaslan'ın kendisine yazmış olduğu bir şiiri okuyabilmek için hırs yapan 72 yaşındaki Halime Kocaaslan okuma yazma kursuna giderek okuryazar oldu. Şehitkamil Belediyesi Halk Eğitim Kursları'nın açtığı okuma yazma kursunu başarıyla tamamlayan Halime Kocaaslan, "Kocamın bana yazdığı şiirleri okuyarak onunla yaşadığım büyük aşkın hazzını bir kez daha yaşadım. Okumak ve yazmak çok güzel bir duygu" dedi. Halime Kocaaslan, 58 yıl önce esnaflık yapan Abdurrahman Kocaaslan'a aşık oldu. Birbirlerini çok seven çift evlendi ve 6 çocukları oldu. Yaklaşık 2 yıl önce tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Abdurrahman Kocaaslan'ın gelini, kayınbabasının ceketinin cebindeki kağıtlar arasında eşine yazdığı şiiri buldu. Okuması yazması olmayan Halime Kocaaslan, gelininin okuduğu şiiri dinledi. Çok duygulanan yaşlı kadın şiiri okuyabilmek için okuma yazma kursuna gitmeye karar verdi. Şehitkamil Halk Eğitim Merkezi'nde açılan okuma yazma kursunda 40 günde hedefini yakalayan Kocaaslan, şimdi çok sevdiği kocasının kendine yazdığı şiiri okuyabilmenin mutluluğunu yaşıyor. Eşinin hatırasını yanından ayırmayan Halime Kocaaslan, "Kocamın beni çok sevdiğini biliyordum. Ama bana şiir yazacağı hiç aklıma gelmezdi. Bana yazdığı şiiri okumak için kursa gittim ve başardım. Şimdi her aklıma geldiğinde şiiri açıp okuyorum, sanki konuşuyor gibiyiz" diye konuştu.

YANIMDAN AYIRMIYORUM
Eşiyle küçük yaşlarda evlendiğini anlatan Kocaaslan, şunları kaydetti: Her zaman el üstünde tuttu. Hiçbir zaman üzmedi. Onun hatırasını anlayabilmek için bu yaştan sonra okuma yazma öğrenmeye başladım. Kurstaki hocaya 'En kısa zamanda bana okuma yazma öğret, benim bu şiiri okuyabilmem lazım' dedim. Onlar da çok yardımcı oldular. Şimdi okuyabiliyorum. Şiiri her okuduğumda onunla konuşmuş gibi hissediyorum. Bir an bile yanımdan ayırmıyorum."

İŞTE O ŞİİR

İstemem, sensiz olmasın hayat
Sevgim o kadar büyük sana Halime
İster güldür beni ister ağlat
Seni sevdiğime pişman değilim

Hayata adımı senle attım
Seninle uyudum seninle kalktım
Sevgiyi mutluluğu seninle tattım
Seni sevdiğime pişman değilim

Senden önce yaradan alsın canımı
Göstermesin bana senin acını
Allah kör etsin bu gözlerimi
Seni sevdiğime pişman değilim

Senden önce ölürsem eğer
Ölüler diriden bir dua bekler
Haftalar aylar geçse seneler
Bayramda mezarıma gel yeter

Dünyaya değişmem saçının telini
Dolduramaz senin yerini
Tutmak istesem de tutamam elini
Kapatıyorum artık gönül defterini.
BİZE ULAŞIN