Ercan ATALAY: Efsane başkan (İSMAİL ATALAY)

Doğduğu büyüdüğü beldenin taşlı sokaklarında ve taşlı çorak bir bölgede futbol oynayan daha sonra belde gençlerine sporu futbolu öğreten aşılayan büyük insan, efsane Başkan İsmail Atalay’ı kaybettik

Evet; günlük konuşmamızda beğendiğimiz, taktir ettiğimiz kişiler veya kurumlara efsane sıfatı vermek bir övgü sözü olarak kullanılır. Ancak kişilere efsane unvanını verebilmek, efsane başkan olarak anılabilmek için bir geçmişinin, bir çabasının, bir emeğinin olması gerekir. Doğduğu büyüdüğü beldenin taşlı sokaklarında ve köyün dışındaki taşlı çorak bir bölgede futbol oynayan daha sonra belde gençlerine sporu futbolu öğreten aşılayan büyük insan, efsane Başkan İsmail Atalay'ı kaybettik. Onu tanıyanlar onun için gönül insanı, büyük ağabeyi ve terzi İsmail gibi bir çok yorum yapabilirler ancak onda çok özel bir insan sevgisi var ki boşuna efsane başkan demiyorlar.
1978 yılında Kürkçüler Spor'u kuran ve kurucu başkanı olan terzi İsmail daha sonra 80'li yıllarda beldeler arası futbol turnuvası düzenlemeye, köy düğünlerinde futbol şenlikleri organize etmeye başladı. Bölgede bir spor ahlakı gelişti. Gençler arasında birlik beraberlik ve kardeşlik duygularının gelişmesine ön ayak oldu. Bölge gençlerinin isteği üzerine bölgesel amatör ligde mücadeleye başlandı. Böylece Kürkçüler beldesi efsane başkanın ektiği tohumlar sayesinde bir spor altyapısı gibi anılmaya başları. Bugün Adana Bölgesel liglerinde oynayan bir çok futbolcu terzi İsmail sayesinde futbolcu olmuştur.
Bugün BAL Ligi'nde mücadele edecek olan Kürkçüler Spor'u yoktan var eden, tüm zorluklara sevgisini ve yüreğini katan bir efsane başkanı maalesef kaybettik. Karasoku mahallesindeki küçük terzi dükkanında günler haftalar boyu amatör ruhun yayılması için uğraşan, köy gençliğini toparlamaya ve spora yönlendirmeye çalışan efsane başkanın yüreği çok yorulmuştu.
Zamanının büyük bir çoğunluğunu para kazanmaktan ziyade bölgeyi sporda bir yere getirebilmek , bölge gençliğini spora yönlendirebilmek uğruna harcamıştır. Terzi dükkanı sanki bir spor kulübünün irtibat bürosu gibi her gün onlarca sporseverle dolup taşardı.
Evet; amatörlüğü ve amatör ruhu gerçekten temsil eden hoşgörü sahibi güzel insan efsane başkan son maçında yenik düştü. Fakat şuna inanıyoruz ki gözü açık gitmedi. Kurduğu, büyüttüğü takım bugün BAL liginde mücadele ediyor.
Mekanın cennet, toprağın bol olsun EFSANE BAŞKAN.
Seni unutmayacağız.!
BİZE ULAŞIN