Atıkmatikle çöpten para kazanma

Atıkmatikle çöpten para kazanma
Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinin 5 farklı noktasına kurulması planlanan Atıkmatik sistemiyle, vatandaşların geri dönüşüm ürünlerinden kredi kazanma imkânı bulacağı bildirildi. Elde edilen bu kredilerin anlaşmalı yerlerde alışverişlerde kullanılacağı belirtilirken, yeni sistemin tanıtımını gerçekleştiren Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Atıkmatik sistemiyle vatandaşları geri dönüşüme teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

KREDİ YÜKLEMESİ
Sistemin kazanım sağlayacağını anlatan Başkan Okay, cihaza atılan geri dönüşüm malzemelerin her birinin kredi olarak "Bizim Kart" sistemine yükleneceğini belirtti. Başkan Okay, "5 farklı noktaya kuracağımız sistem cam şişe, metal şişe, plastik şişe ve atık pillerin Bizim Kart okutularak cihaza atılmasıyla çalışacak. Bu geri dönüşüm ürünlerinin karşılığında sistem Bizim Kart'ta kredi yüklemesi yapacak. Bizim Kart'ta biriken krediler anlaşma sağladığımız noktalarda kullanabilecek" dedi.

ÇEŞİTLİ PROJELER
Buradaki amaçlarının vatandaşları geri dönüşüme teşvik ederek gelecek nesillere daha temiz bir ilçe bırakmak olduğunu ifade eden Okay; "Temizlik ve çevre konusunda hassasiyetimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Bu hassasiyetimizi projelerimize de yansıtıyoruz. Bu alanda Kahramanmaraş'ta birçok projeyi ilk defa uyguladık. Yer altı çöp konteynır sistemi, çöp taksi, mobil temizlik ekibi ve tüm boş alanların temizliğinin düzenli olarak yapılması bu projelerimizin başında geliyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN