Gönül ve sabır etmeyi öğrendiler

Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, tezhip kursunu tamamlayanların el sanatları üretim ve satışı yapan atölye ve işletmelerde rahatlıkla çalışabileceklerini söyledi

Gönül ve sabır etmeyi öğrendiler
Yüreğir Belediyesi Kültürevleri unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı tekrar gün yüzüne çıkarıyor. Yunus Emre Kültürevi'nde Tezhip Kursu'na katılan Yüreğirli kadınlar hem sabrı öğreniyor hem de ürettikleri eserlerin satışı ile aile bütçelerine katkı sağlıyor. Kursu tamamlayan 14 kursiyerin açtığı sergiyi gezen Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, tezhip kursunu tamamlayanların el sanatları üretim ve satışı yapan atölye ve işletmelerde rahatlıkla çalışabileceklerini söyledi.

"TEZHİP BİR GÖNÜL İŞİDİR"
Tezhibin gönül ve sabır işi olduğunu vurgulayan Başkan Çelikcan, "Yüreğirli hanım kardeşlerimiz bu geleneksel el sanatı ile meşgul olarak sabrı, hayatı öğreniyorlar. Kültürevlerimizde çok güzel bir atmosferde yaptıkları ince işçilikle manevi bir duygu yaşıyorlar. Eski bir süsleme sanatı olan, unutulmaya yüz tutmuş tezhip ve benzer kurslarımızla kültürel değerlerimizi insanımızla yeniden buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

14 KURSİYER
Yunus Emre Kültürevi'nde şuan 14 kursiyerin tezhip kursu aldığını ve her geçen gün bu sayının arttığını belirten kurs öğretmenlerinden Sibel Sekmen, "Tezhip Arapça "altınlama", "yaldızlama", "bezeme" demektir. Yazma kitapların sayfalarına, hat levhalarına, murakkalara, hatta tuğraların üst taraflarına altın tozu ve boya ile yapılan her türlü bezemedir. En önemli malzemesi boya ve altındır. Tezhip ile Kur'an-ı Kerim, edebi eserler, tıp kitapları, fermanlar, divanlar süslenmiştir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN