Hasta gelenler sanatçı çıkıyor

Bipolar duygu durum bozukluğu rahatsızlığı nedeniyle toplum ruh sağlığı merkezinde ergoterapi yöntemiyle tedavi gören Şahin Özkan, şimdi gönüllü eğitmenlik yapıyor

Hasta gelenler sanatçı çıkıyor
Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Adana Devlet Hastanesi'nde faaliyet gösteren Seyhan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, çeşitli psikiyatrik rahatsızlıkları olan hastalarını, ergoterapi yöntemiyle sağlıklarına kavuşturuyor. Bipolar duygu durum bozukluğu rahatsızlığıyla merkeze gelen 30 yaşındaki Şahin Özkan da sanatla sağlığına kavuşanlardan. Ebru sanatıyla hayata gülümseyen Özkan, kişisel sergi açıp merkezde gönüllü eğitmenlik yapıyor Tedavi sürecinde sanatsal yönünü keşfederek ebru sanatında başarılı bir noktaya geldiğini anlatan Özkan, "Artık özel ders verebilecek durumdayım. Eskiden içine kapanıktım ve çok az konuşurdum. Eskiden hayata küsüyordum şimdi ise hayata gülümsüyorum. Bu duruma gelmemde Seyhan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin, ergoterapi yönteminin çok büyük katkısı var. Hasta olarak girdiğim bir merkezden bir sanatçı olarak çıktım ve şu anda bu kurumda gönüllü olarak çalışıyorum" dedi.

HASTALARA MOTİVASYON
Şahin Özkan'daki değişiminin diğer hastaları da olumlu yönde etkilediğini ifade eden Seyhan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi birim sorumlusu Uzman Dr. Şengül Şahin şöyle dedi: "Şahin, buraya ilk geldiğinde motivasyonu çok iyiydi. Eski işlevselliğine döneceğine kesinlikle inanıyordu. Burada aldığı eğitimlerle şuan hastalığını çok iyi tanıyor, uyarıcı belirtilerini çok iyi biliyor. Artık bildiği bilgileri arkadaşlarına aşılıyor onlara çok güzel bir motivasyon oluyor."BİPOLAR BOZUKLUK NEDİR?
Bipolar bozukluk veya manik depresif hastalık (daha da eski ismiyle manik depresyon), bütün dünyada her 50 kişiden birini etkileyen sık görülen bir bozukluktur. Bipolar bozukluğu olan kişi, sıklıkla duygu durumunda aşırı yükselmelerden (duygu durum yükselmesi veya mani) çöküşlere (depresyon) ve yine yükselmelere dönüşen ve çoğu zaman aralarda normal duygu durum dönemleri bulunan dalgalanmalar yaşar.
BİZE ULAŞIN