İki kardeşin kaderi aynı

Hatay’da Sürmelioğlu çiftinin iki oğlunun sağlık durumu, sinir sisteminde tahribata yol açan “Freidreich ataksisi” nedeniyle günden güne kötüleşiyor

İki kardeşin kaderi aynı
Hatay'ın Arsuz ilçesinde yaşayan Nusret ve Vahide Sürmelioğlu çiftinin oğulları Devran (20) ve Demir (8) adlı iki kardeşin sağlık durumu, sinir sisteminde tahribata yol açan "Freidreich ataksisi" nedeniyle günden güne kötüleşiyor. Devran, hastalığı nedeniyle eğitim hayatını ortaokuldan sonra sonlandırmak zorunda kaldı. Kardeşi Demir ise 3'üncü sınıfa geçmenin heyecanını yaşıyor. Büyük oğlunun beyinciğinin büyümemesi yüzünden denge kaybı yaşamaya ve konuşma yetisini kaybetmeye başladığını belirten baba Sürmelioğlu, yaklaşık 3 ay önce de küçük oğlu Demir'i ayak ağrısı şikayetiyle doktora götürdüklerini, ona da aynı teşhisin konulduğunu anlattı. Genetik kaynaklı kabul edildiği için hastalığın tedavisinin mümkün olmadığına dikkati çeken Sürmelioğlu, maddi imkansızlıklar yüzünden tedavi masraflarını karşılayamadıklarını söyledi.

450 DOLARLIK İLAÇ
Doktorların yurt dışında kutusu 450 dolara satılan ilacın kullanılmasını tavsiye ettiğini bildiren Sürmelioğlu, "Doktorlar, bu ilaç sayesinde iki oğlumun da hastalığının yavaşlayabileceğini söyledi. Devlet büyüklerimizden bu duruma el atmalarını istiyorum. Çocuklarım gözümün önünde her gün eriyor. Devran, tek başına yürüme yetisini kaybetti. Küçük oğlum Demir de abisi gibi bu yetilerini kaybetmeden bir an önce buna bir çözüm bulunmasını istiyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN