Şampiyon proje kazandırıyor

Adana’da “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında “Lavanta Kokulu Kelebekler” projesiyle Türkiye birincisi olan Yeliz Tok’un 5 dönüme ektiği lavantalar çiçek açtı

Şampiyon proje kazandırıyor
Adanalı 35 yaşındaki ev kadını 2 çocuk annesi Yeliz Tok'un hayali gerçek oldu. 2016 yılında "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında Lavanta Kokulu Kelebekler projesiyle önce bölge, sonra ada Türkiye birinciliğini kazanıp, 40 bin TL hibe alan Tok'un 5 dönüm tarlaya ektiği Lavantalar çiçek açtı. Salı günü ilk hasadı yaparak, lavanta'dan yapılan koku ve süs eşyalarını sosyal medya üzerinden satmaya başlayacağını söyleyen Yeliz Tok, "Ben bir kadın olarak başardım. Bütün kadınlar da aynısını yapabilir" dedi.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU
Ziraat Mühendisi olan kız kardeşi Çiğdem Çakıt'ın yönlendirmesiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2016 yılında düzenlediği "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamındaki yarışmaya katılmaya karar veren Yeliz Tok, bakanlığın ve KOSGEB'in düzenlediği 10 günlük kursu başarı ile bitirdi. "Lavanta Kokulu Kelebekler" projesiyle yarışmaya katılan Yeliz Tok, önce bölge, daha sonra da 424 proje arasından Türkiye birincisi olarak Şekerbank'tan 40 bin TL hibe almaya hak kazandı.

BAŞBAKANIN ELİNDEN ALDI
Birincilik ödülünü ve 40 bin TL'lik hibe çekini İzmir Ödemiş'te düzenlenen törende geçtiğimiz yıl Başbakan Binali Yıldırım'ın elinden alan genç girişimci Yeliz Tok, Türkiye'de yüzde 93'ü Isparta'da yapılan lavanta üretimi için harekete geçti. Yeliz Tok, Ocak ayında Kuyumcular köyünde kayınbabasına ait 5 dönümlük tarlaya lavanta fideleri ekti. Yüzde 100 verimin yaklaşık 3 yıl sonra alındığı Lavanta fideleri 5 ay sonra çiçek açtı.

LAVANTA ÇİÇEĞİ HASAT TÖRENİ
Adana Valiliği ve bakanlığın sponsorluğunda Lavanta çiçeklerinin hasat törenini 20 Haziran Salı günü yapılacağını anlatan Yeliz Tok, "Açılıştan sonra folklor gösterisi var. Lavanta çiçeklerinden yaptığımız ürünler için stant açacağız. Daha sonra da iftar yemeği programımız var. Şu anda ürünlerimi sosyal medya aracılığıyla pazarlamaya başladım. Para kazanmaya başlayınca ekim alanını genişletmeyi düşünüyorum. Kadınların bu ve buna benzer projelerle bu tür yarışmalara girmesini tavsiye ediyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN