Diyanet İşleri Başkanı Görmez cami açtı

Camide azarlanan çocukların, “Diyanet amca bize izin verdi” demesini destekleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Çocuk camiyle buluştuğu zaman geleceğimizden emin oluruz” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Görmez cami açtı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Artık birisi camide çocukları yüksek sesle azarladığı zaman çocuklar onlara şöyle cevap veriyorlar. 'Diyanet amca bize izin verdi.' Evet çocuklar Diyanet amca size izin verdi. Camide konuşabilirsiniz. Yeter ki camilere gidin" dedi. Görmez, Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesindeki Fatih Sultan Mehmet Han Camisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, tüm tarih boyunca dini İslam'a sancaktarlık yapan Türk milletinin desteğiyle Diyanet İşleri Başkanlığının dünyanın birçok yerinde camiler inşa ettirdiğini belirtti. Başkan Görmez, "Kırgızistan'daki bir camimizin yapımı bitmek üzere. Kıbrıs'ta bir camimiz birkaç ay içerisinde bitmek üzere. Arnavutluk'ta 4 minareli bir camimiz 1 sene içerisinde bitmek üzere. Afrika'nın Gana'sında Mimar Sinan'ın eserlerinin aynısı bitti, açılış bekliyor. Allah, Moskova'nın göbeğinde muhteşem bir camiyi bitirmeyi nasip etti. Tüm bunları tarih boyunca dini, İslam'da sancaktarlık yapmış bu aziz milletimizin yardımlarıyla yapıyoruz" diye konuştu.

MASUM ÇOCUKLAR
Camilerin sadece namaz kılma mekanları olmadığına dikkati çeken Görmez, aynı zamanda kalpleri birleştiren birlik, bilgi ve kardeşlik mekanı olduğunu vurguladı. Görmez şöyle dedi: Camilerde tüm insanlarla birlikte çocuklarla da Allah'ın evinde buluşmalıyız. Bu ramazanda çok üzücü bir tartışma yaşadık. O tartışmalar bizlere yakışmaz. Yeryüzünün en masum insanları mabetler ve camilerdir. Yeryüzünün en masum varlıkları ise çocuklardır. Masum çocuklar kadar kimse mabetlere yakışmaz. Artık birisi camide çocukları yüksek sesle azarladığı zaman çocuklar onlara şöyle cevap veriyorlar. 'Diyanet amca bize izin verdi.' Evet çocuklar Diyanet amca size izin verdi." Diyanet İşleri Başkanı Görmez,daha sonra Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'u da makamlarında ziyaret ederek, kentle ilgili bilgi aldı. Yapılacak hizmetler konusunda görüş alış verişinde bulundu.
BİZE ULAŞIN