Yılın en iyi babası Mersinli Mustafa

Mersin’de koruyucu aile olarak evlat edindiği kızı Kader’e böbreğini vererek hayata tutunmasını sağlayan Mustafa Boyraz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ‘yılın en iyi babası’ seçildi

Yılın en iyi babası Mersinli Mustafa
Mersin'de 8 yaşındayken koruyucu aile olarak evlat edindiği kızı Kader'in yakalandığı Lupus hastalığı nedeniyle böbrek yetmezliği çekmesi üzerine baba Mustafa Boyraz, hiç düşünmeden ameliyat masasına yattı ve kızına böbreğini verdi. Babasının böbreği ile hayata tutunan Kader yeniden sağlıklı yaşam sürmeye başladı. Bu durumu öğrenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Mersinli Mustafa Boyraz'ı yılın babası ilan etti. Eşi Kevser Çakacak ile birlikte aileyi ziyaret eden Vali Özdemir Çakacak, bu fedakarlık örneğinin tüm insanlığa örnek olabileceğini söyledi.

AİLEYE HAYAT GELDİ
75'inci Yıl Mahallesi'nde oturan Mustafa Boyraz ve eşi Azize Boyraz bir evlat sahibi olmaya karar verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 'Koruyucu Aile' programı çerçevesinde 8 yaşındaki kimsesi olmayan Kader'i evlatlık edinen Boyraz ailesi, küçük kıza kendi öz evlatları gibi sahip çıktı. Artık ailede kahkahalar eksik olmuyordu. Kader öylesine candan, öylesine sıcak bir çocuktu ki, Azize ve Mustafa Boyraz çifti hayata yeniden gelmişlerdi sanki. Kader 13 yaşına geldiğinde Lupus denilen bir hastalığın pençesine düştü. Böbrek yetmezliği çeken küçük kız günden güne kötüleşti.

HİÇ DÜŞÜNMEDEN VERDİ
Anne ve baba Boyraz, biricik yavrularını götürmedikleri doktor kalmadı. Sonunda böbrek nakline karar verildi. Yapılan tetkiklerde alınan örnekler uygun bulununca Mustafa Boyraz hiç düşünmeden ameliyat masasına yattı ve böbreğini kızına verdi. Hızla iyileşmeye başlayan Kader'in yeniden yüzünün gülmesi anne ve babayı çok mutlu etti. Bu durum Mustafa Boyraz'a yılın babası ödülünü getirdi. Ödülünü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın elinden alan Mustafa Boyraz, "Biricik Kader'imin yaşaması için her şeyi yapmaya hazırım" dedi.

KADER MUCİZE GETİRDİ
Anne Azize Boyraz, Kader'in hayatlarına girmesinden sonra çok önemli olaylar yaşadıklarını söyledi. Eşinin mucize denilecek derecede bir trafik kazasından sağ kurtulduğunu belirten Azize Boyraz, "Böbrek nakli için yapılan operasyon sırasında tesadüfen eşimin safra kesesinde kanser hücresi olduğu ortaya çıktı. Erken teşhis sayesinde Mustafa hayata tutundu. Kader kaderimizi değiştirdi" dedi. Hastalığı yüzünden örgün eğitim alamayan ancak evde eğitim alan Kader, elde ettiği başarılardan dolayı öğretmenlerinin takdirini kazandı. Küçük kız, "Bursluluk sınavlarına girdim. Kazanırsam bursumu LÖSEV'e bağışlayacağım" dedi.

İNSANLIĞA ÖRNEK
Mersin Valisi Özdemir Çakacak eşi Kevser Çakacak ile birlikte Boyraz ailesini evinde ziyaret etti. Yaptığı fedakar davranıştan dolayı baba Mustafa Boyraz'ı tebrik eden Vali Özdemir Çakacak, "Yaptığınız bu fedakarlık tüm insanlığa örnek teşkil edecek bir davranış. Sizi kutluyorum" dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 'Koruyucu Aile' uygulamasının son derece faydalı ve başarılı olduğunun altını çizen Vali Çakacak, bu sayede birçok çocuğun, yeni bir aileye kavuşarak geleceğe daha büyük umutlarla bakabildiğini kaydetti. Anne babalığın sadece kan bağıyla değil, can bağıyla da mümkün olduğunu ifade eden Mustafa Boyraz ise gerek koruyucu aile, gerekse organ bağışı konusunda son derece duyarlı olunması gerektiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN