Adana’ya 9 modern ceza infaz kurumu

‘Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Kampusu’ yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan onay çıktı. Başsavcılığın hayata geçireceği projede 9 modern ceza infaz kampusu bulunacak

Adana’ya 9 modern ceza infaz kurumu
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ceza infaz kurumu ihtiyacının giderilebilmesi için başlattığı girişmeler sonuç verdi. Cezaevinin fiziki şartlarını iyileştirmek için harekete geçen Başsavcı Ali Yeldan, 'Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Kampusu' projesi için Adalet Bakanlığı'ndan onay aldı. 1 adet tarım ceza infaz kurumunun faaliyete geçtiğini, 2'si Kürkçüler'e olmak üzere toplam 8 adet modern ceza infaz kurumunun proje çalışmalarının da devam ettiğini belirten Başsavcı Ali Yeldan, "Cezaevinin fiziki şartlarını iyileştirmek için harekete geçtiğimizde insanları yeniden topluma kazandırmış oluyoruz. Yüksek güvenlikli yeni nesil ceza infaz kurumları hizmete girecek" dedi.

FETÖ'CÜLER 'YER YOK' DEDİ
Göreve geldiğinden bu yana yeni projelere imza atan Başsavcı Ali Yeldan "Yeni nesil ceza infaz kurumu" projesini hayata geçirmek için düğmeye bastı. 2013'te Adalet Bakanlığı'nın (Tarım açık cezaevinin bulunduğu alana) cezaevi yapmak istediğini ancak o dönemki FETÖ'cü ekip tarafından "Adana'da cezaevi yapmaya uygun arazi yoktur" şeklinde yanıt verildiğini söyleyen Başsavcı Yeldan, FETÖ'cülerin bu cevabını boşa çıkardıklarını kaydetti. Adana'nın ceza infaz kurumu ihtiyacının giderilebilmesi için Kürkçüler'deki ceza infaz kurumlarına ek olarak 2 tane T tipi cezaevi yapımı ve ayrıca içinde 3 adet yüksek güvenlikli, 1 adet L tipi, 1 adet Kadın Açık, 1 adet Açık Ceza İnfaz Kurumu, 420 adet Ceza İnfaz Kurumu Personel Lojmanı, Hastane ve Jandarma binası olan 'Ceza İnfaz Kurumu Kampusu' projesi için bakanlık onay verdi. Kürkçüler Cezaevi Kampusunun kuzeyindeki kayalık araziye kurulacak kampüsün yapımı için proje çalışmaları devam ediyor. 690 dönüm kapasiteli Türkiye'nin en büyük Tarım Açık Cezaevi ise Seyhan ilçesi Akkapı Mahallesi'nde faaliyete geçti.

600 MİLYONLUK ADALET YATIRIMI
Başsavcı Ali Yeldan, 2017 yılında Adana'ya yaklaşık 600 milyon liralık adalet yatırımı yapılacağını ifade ederek, "Adana, yargı hizmetlerinin hızlı ve etkin bir şekilde yerine getirilmesi, vatandaşların adalete erişiminin kolay bir şekilde sağlanması, modern ceza infaz sisteminin uygulanması, yargı mensubu ile çalışanlarının fiziksel ve psikolojik açıdan daha rahat koşullarda görevlerini yerine getirmeleri amacıyla 'Adalette de öncü şehir' olma konusunda yoluna devam edecektir" dedi.
BİZE ULAŞIN