Düzbağ Projesi tam gaz devam ediyor

Türkiye’nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırım olan ve Göksu Çayı’nın suyunu Gaziantep’e akıtacak olan projede çalışmalar sürüyor

Düzbağ Projesi tam gaz devam ediyor
Temeli Başbakan Binali Yıldırım tarafından nisan ayında atılan ve Göksu Çayı'nın suyunu Gaziantep'e akıtacak olan Düzbağ İçme Suyu Projesi'nde çalışmalar son hızıyla sürüyor. Türkiye'nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımlarından olan projede şu ana kadar 9 bin 347 metre isale, bin 347 metre ise iletim hattında boru döşendi.

DİKKATLİ YAPILIYOR
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Su İşleri (DSİ) ortaklığında yürütülen projede toplam uzunluğu 3 bin 520 metre olacak Düzbağ Tüneli'nde 269,75 metre ilerleme sağlandı. Çift taraflı olarak kazılacak tünelde çalışmalar zemin şartlarından dolayı çok dikkatli yapılıyor ve günlük 5-6 metre ilerleme sağlanıyor. Proje kapsamında yeni hatta paralel olarak eski borular yenileriyle değiştiriliyor. Gaziantep'in bulunduğu bölge itibarıyla yeterli su kaynağına sahip olmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, aldığı göçlerle sürekli büyüyen kentin uzun yıllardır içme suyunu Kahramanmaraş'tan karşıladığını bunun da belediyeye yüksek miktarlarda elektrik maliyetine yol açtığını söyledi. Şahin, mevcut durumun uzun vadede sürdürülebilir bir sistem olmadığını vurguladı.

DAHA KALİTELİ VE UCUZ
Uzun çalışmaların ardından 'Düzbağ İçme Suyu Projesi'nin temelinin Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle atıldığını hatırlatan Şahin, projenin hızla ilerlediğini bildirdi. Şahin, "Daha kaliteli bir suyu daha ucuza içireceğimiz, şehrin ve bölgenin 50 yıllık su yönetimini yapacağımız yeni bir dönemi başlatmış olacağız" dedi.
BİZE ULAŞIN