Anne adayları gebe okulunda

Mersin Şehir Hastanesi’nde hizmet veren gebe okulu kısa sürede anne adaylarının ilgi odağı oldu. 25 günde toplam 225 anne adayı eğitim gördü

Anne adayları gebe okulunda
Türkiye'nin ilk şehir Hastanesi olan Mersin Şehir hastanesi'nde 'gebe okulu' açıldı. Anne adaylarının normal doğuma yönelmesi için açılan okulda, doğum öncesi ve sonrası bilgilendirmeler, egzersizler ve eğitimler veriliyor. 30 Mayıs 2017 günü açılan gebe okulunda 225 anne adayı normal doğum, doğal doğum, anne sütü ve bebek bakımı gibi konularda bilgilendirildi. Aynı zamanda fitness antrenörü olan ebe Fadime Ayışık Karaca, okulda hamilelerin kafalarındaki tüm soru işaretlerini yok ettiklerini söyledi. Okulda, kadınları müdahalesiz normal doğuma teşvik ettiklerini anlatan Karaca, "Burada spor ve nefes egzersizleriyle gebeleri fiziksel ve psikolojik olarak doğuma hazırlıyoruz. Biz burada aslında sihirli bir şey yapmıyoruz var olan şeyleri gebelerimize anlatıyoruz. Bilmedikleri şeyden korkuyorlar. Öğrendikleri zaman müdahalesiz normal doğumun ne kadar mükemmel bir şey olduğunu görüyorlar. Bu doğumda anne ve bebeğe şartların uygun olması halinde herhangi bir müdahalede bulunmuyoruz" dedi.

225 ANNE ADAYI
Mersin Şehir Hastanesi Sağlık Hizmetleri Müdürü Bilge Aydınoğlu Gökşen ise, "Açılış tarihinden bu tarihe kadar 225 gebe normal doğum, doğal doğum, anne sütü ve bebek bakımı gibi konularda bilgilendirildi. Gebelik haftasına göre, gruplandırılan 36 gebe, gebelikdoğum süreci ve gebelik egzersizleri programlarına dahil edildi. İlk üç ay için hedefimiz sabah ve öğleden sonra olmak üzere haftanın 4 günü 10'ar kişilik 8 grup ile eğitime devam etmektir. Yılsonuna kadar ise hastanemize başvuran gebelere maksimum sayıda ulaşıp hizmet vermeyi amaçlıyoruz" diye konuştu. Okul sayesinde bütün korkularını yendiğini söyleyen Hatice Öz (29), "Ben normal doğuma karar verdim. Fakat korkularım vardı. Şehir Hastanesi'ne geldiğimizde hocalarımız bizi 'gebe okuluna' yönlendirdi. Biz de hemen kabul ettik ve eğitimlere başladık. 9 aylık hamileyim ve burada normal doğumdan korkmamayı, doğal bir şekilde doğumun daha sağlıklı olacağını öğrendim. 1 aydır eğitimlere devam ediyorum. Oldukça güzel gidiyor. Sürekli bilgilendirme ve egzersiz yapıyorum. Şu anda içim çok rahat. Bu okulun açılması da çok faydalı oldu" şeklinde konuştu.

EŞLERE DE EĞİTİM
Hatice Öz'ün eşi Ahmet Öz (29) ise şunları söyledi: "Okulda sadece anne adaylarına değil, eşlere de eğitim verilmesi çok güzel. Eşimle birlikte bana da bilgilendirme yapıyorlar. Doğum anında nasıl davranmam gerektiği, hangi durumda neler yapabileceğim ve hatta eşimin ağrıları olduğunda ona nasıl masaj yapabileceğim konusunda bilgilendiriliyorum. Bu da bizim içimizi rahatlatıyor. Okulun çalışmasından ve faaliyetlerinden oldukça memnunuz."

SEZARYEN'İN ZARARLARI ANLATILIYOR
Sezaryen doğumun sonrasında yaşatacağı zorlukları anne adaylarına anlattıklarını kaydeden Karaca, "Doğum sonrasındaki kaliteli yaşantı, bir an önce sosyal yaşantıya dönüş ve sezaryen sonrası yaşanacak zorluklarla ilgili verdiğimiz bilgiler buradaki gebelerimizi çok olumlu etkiliyor. Aynı zamanda normal doğumun kolaylıklarını öğreniyorlar. Sezaryen sonrası oluşabilecek ağrıları da anlatıyoruz. Bunları anlatınca gebelerimiz kendiliğinden müdahalesiz normal doğuma yönleniyorlar" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN