Askıda ekmek fakirin umudu

Adana’da 200 lira harcayarak bir kampanya başlatan Ahmet Kaymak, her gün işlettiği büfesine içinde ekmek olan poşet asıyor. İhtiyacı olanlar bu ekmeklerle karnını doyuruyor

Askıda ekmek fakirin umudu
Adanalı büfe işletmecisi Ahmet Kaymak, dünyada ilgi gören 'Askıda kahve' modasını 'Askıda ekmek' olarak değiştirdi. Kaymak, hayır sever vatandaşların verdiği paralar karşılığında dar gelirli kişilere ekmek dağıtıyor. Kampanyayı 200 lira ile kendisinin başlattığını söyleyen Kaymak, "Vatandaşımız çok duyarlı. Büfemin olduğu yerin önünde trafik ışıkları var. Kırmızı da duran araç sahipleri kampanyaya destek oluyor. Her gün en az 100 ekmek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor" dedi.

HABERDEN ETKİLENDİ
Baraj Yolu ile Kıyıboyu Caddesi köşesinde bulunan Yaşar Büfe'nin sahibi Ahmet Kaymak, gazetede okuduğu 'Askıda kahve' haberinden etkilendi. Haberde İtalya'da bir kafeye giren müşterinin iki kahve parası verdiği, 'biri bana diğeri askıya' dediği ve daha sonra içeri giren bir yoksulun askıdaki kahveyi para vermeden içtiği anlatılıyordu. Bunu 'Askıda ekmek' olarak değiştiren Ahmet Kaymak, "Çevremizde evine bir ekmek götüremeyen çok insan var. Onun için bunu yaptım" diye konuştu. Ramazan ayı boyunca günde en az 100 ekmek dağıttığını söyleyen Ahmet Kaymak, "Ben 200 lira ile bu kampanyayı başlattım. Sonra vatandaşlar da destek oldu. Kimi 20 verdi kimi 30. Ama her gün gelen paraları da, dağıtılan ekmekleri de bir deftere not olarak tutuyorum. Ramazan nedeniyle başlattığım bu kampanyayı sürdüreceğim. Büfemin bulunduğu yerde trafik ışıkları var. 'Askıda ekmek var, bir ekmek de sen koy' yazısını görenler destek oluyor. Muhtaç olan insanlar da gelip bu ekmeklerden alıyor, 'Allah razı olsun' diyorlar. Çok mutlu oluyorum" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN