Misis sanki Kerbela gibi

Misis sanki Kerbela gibi

Eski Misis Mahallesi’nde her yaz ayında yaşanan su sorunu bu yıl da çözülmedi. Binlerce insan, musluklarından akacak bir damla suya hasret kaldı. İnsanlar yıkanacak, abdest alacak su bulamıyor

Adana'nın merkez Yüreğir ilçesine bağlı tarihi Misis beldesinde vatandaşlar, kavurucu yaz sıcağında susuz yaşama mahkum edilmiş durumda. Eski Misis Mahallesi'nin yüksek kesimlerinde oturan yaklaşık 5 bin kişi, 15 gündür suya hasret kaldı. Musluklarından tek bir damla su akmayan vatandaşlar, su ihtiyaçlarını yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki parktan temin ediyorlar. At arabası veya arabası olmayanlar su dolu bidonları sırtlarında taşımak zorunda kalıyor. Su sorununun mahallenin yüksek kesimlerinde yaşandığını anlatan Muhtar Tevfik Demir, "Her yaz geldiğinde aynı sorunu yaşıyoruz. Bayramı da susuz geçirdik. Ceyhan Nehri'nin kıyısında bir damla suya hasret kaldık. Yetkililer yıllardır yaşanan bu sorunu çözemedi. Küçük olan su borularının değişmesi gerekiyor ancak SİT alanı olduğu için çivi çakılmasına dahi izin verilmiyor. Artık tek umudumuz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan" dedi.

"SUYA HASRET KALDIK"
Susuzluktan insanların kokmaya başladığını vurgulayan Sinan Manaz (31), Misis'in Kerbela'ya döndüğünü söyledi. Yaşananlara uygun olarak mahallenin isminin de Kerbela yapılmasını isteyen Manaz, "Çocuğumuza sarılamaz olduk. Kızım 'Baba kokuyorsun' diyor. İnsanlar tek başına abdest alamaz oldu. Camiye gittiğimizde insanlar sırayla birbirlerine ibrikle su dökerek abdest alabiliyor. Hayvanlarımız susuzluktan kırılacak" diye konuştu. Susuzluk karşısında çaresiz kaldıklarını anlatan 3 çocuk annesi Zübeyde Oruç (37) ise, "Doğru dürüst bir temizlik yapamıyoruz. Çocuklarımız musluktan kana kana su içmeye hasret kaldı. Bidonlarla su taşıyoruz. Tüm ihtiyacımızı bu bidonlarda bekleyen sudan karşılıyoruz. Bunun da sağlıklı olmadığını düşünüyoruz ama başka çaremiz yok. Artık boğazımıza kadar geldi. İmkanımız olsa başka yere gider su çilesinden kurtulurduk" şeklinde konuştu.

BİTKİLER BİLE KURUDU
Evinin ihtiyacı olan suyu at arabasıyla 1 kilometre öteden getiren Ferhat Kaplan (26), "Her gün aynı çileyi yaşıyoruz. At arabamıza yüklediğimizi suyun bir bölümü yolda dökülüyor. Biz içecek suyu bulamayınca bahçemizdeki sebzeleri de sulayamaz olduk. Patlıcanlarımız, biberlerimiz kurudu" dedi.
BİZE ULAŞIN