Kumarmatik operasyonu

Kumarmatik operasyonu

Adana polisi, ‘sakızmatik’, ‘sigaramatik’, ‘şarjmatik’ ve ‘müzik kutusu’ gibi cihazları özel olarak programlayıp kumar makinesine dönüştüren şebekeye operasyon düzenledi

Adana'da kafeterya ve eğlence merkezlerinde 'sakızmatik', 'sigaramatik', 'şarjmatik' ve 'müzik kutusu' gibi cihazlara özel olarak tasarlanan programları yerleştirip, kumar oynattıkları belirlenen şebekeye yönelik kent genelinde bin 150 polisle operasyon düzenlendi. 29 kişinin gözaltına alındığı 'Kumarmatik Operasyonu'nda zanlıların özel şifre ve uygulamalarla kumar oynattıkları belirlendi. Adana Emniyet Müdürü Osman Ak, "Halkımızın kanını emen bataklık sülüklerini hep birlikte ezeceğiz" dedi.

BİN 150 POLİSLE BASKIN
Başta kafeteryalar olmak üzere bar ve eğlence merkezinde 'şarjmatik', 'sakızmatik', 'sigaramatik' ve 'müzik kutusu' olarak kullandırılan cihazlarda özel olarak geliştirilen sistemle kumar oynatıldığı bilgisi üzerine Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Ahlak Büro Amirliği ekipleri operasyon için düğmeye bastı. Adana Emniyet Müdürü Osman Ak'ın bizzat yönettiği operasyona tam bin 150 polis katıldı.

29 KİŞİ YAKALANDI
Adana merkez ve 13 ayrı ilçede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda, önceden belirlenen adreslere ardı ardına şok baskınlar gerçekleştirildi. Özel Harekat ekiplerinin de uzun namlulu silah ve zırhlı araçlarıyla katıldığı 'Kumarmatik' operasyonunda kumar oynattığı öne sürülen 27 kişiyle birlikte kumar oynatılmak üzere özel olarak hazırlatılan cihazların dağıtımını üstlendiği belirtilen Ahmet Ç. (23) ve Fevzi H. (30) de gözaltına alındı.

ÖZEL ŞİFRE VERMİŞLER
Zanlıların emniyette yapılan sorgularının yanı sıra kumar oynatılan cihazlar üzerindeki incelemelerde de çarpıcı detaylara ulaşıldı. Söz konusu işletmelere gelen kişilerin, 'özel şifre' ve yöntemlerle kumar oynadıkları belirlendi. 'Müzik kutusu' olarak tasarlanan cihazda, kullanıcıların, ekranın sol üst kısmındaki ilk harf tuşuna üç kez basıp, gelen ekrana da; "ROKETW' şifresini girip, istedikleri oyunla kumar oynadıkları tespit edildi.

GÜNLÜK KAZANÇ 5 BİN LİRA
Zanlıların, GSM operatörlerinin logo ve isimlerini kullanarak hazırlanan kontör yükleme cihazına da özel olarak kumar oynama programları yükledikleri ortaya çıktı. Operasyonda ele geçirilen 42 ayrı kumar makinesinden 3 bin lira nakit para çıktı. Zanlıların, bu cihazların her birinden günlük bin lira ile 5 bin lira arasında para kazandıkları tespit edildi. Emniyetteki sorguları tamamlanan zanlılar, önce Adli Tıp Birimi'nde sağlık kontrolünden geçirildi, ardından da adliyeye sevk edildi.

NEFES ALAMAYACAKLAR
Adana Emniyet Müdürü Osman Ak, kumarbazların ensesinde olacaklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN