Büyükşehir’in inadı yüzünden ortada kaldı

Hatay’ın simgelerinden Büyük Antakya Oteli, boşaltılmasının ardından ortada kaldı. Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı dava yüzünden bina kullanılamıyor

Büyükşehir’in inadı yüzünden ortada kaldı
Hatay'ın simgelerinden biri haline gelen Büyük Antakya Oteli kiracıları tarafından boşaltıldı ancak Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı dava yüzünden kullanılamıyor. Kira süreleri dolan Güngör Şirketler Grubu tarafından Haziran ayının başından itibaren boşaltılmaya başlanan ve Paylaştırma Komisyonu tarafından polis evi olarak kullanılması kararlaştırılan otel binası ile ilgili mahkeme süreci devam ediyor.

BÜYÜKŞEHİR DAVA AÇTI
İl Özel İdare'ye aitken 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçen Hatay'da, dönemin valisi Mehmet Celalettin Lekesiz başkanlığındaki Paylaştırma Komisyonu, Büyük Antakya Oteli binasının polis evi olarak düzenlenmesine karar verdi. Ancak binayı isteyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, paylaştırma komisyonunun bu kararını bozmak için mahkemeye başvurdu. Boşaltılan ve şu anda kentin göbeğinde atıl vaziyette bekleyen binanın kaderi ile ilgili kararı mahkeme verecek. Mahkeme sürecinin uzaması ise Antakya'ya koca bir harabe bina daha kazandırmış olacak. Büyükşehir Belediyesi'nin polis evi olmasına karar verilen binayı neden istediği veya polis evi olmasına neden karşı çıktığı ise bilinmiyor.

KURŞUNLU HAN DA DAVALIK
Paylaştırma Komisyonu'nun verdiği kararların çoğunu mahkemeye taşıyan Büyükşehir Belediyesi, restorasyonu tamamlanan ve Hatay turizmine kazandırılmak istenen tarihi Kurşunlu Han'ın amacı doğrultusunda kullanılmasının önündeki tek engel. İl Özel İdaresi bütçesinden harcanan paralarla restore edilen Kurşunlu Han'ın restorasyonu 3 yıl önce tamamlandı. Ancak mahkeme kararı beklendiği için halen kullanılamıyor.
BİZE ULAŞIN