Karakol olacaktı yerle bir oldu

Karakol olacaktı yerle bir oldu

Tarihi fabrika binasının restore edilerek polis merkezine dönüştürülmesi planlanırken, arsa sahibi olan bankanın sorumlu müdürü, kimselere haber vermeden binayı yıktırdı

Adana'da polis merkezi yapılması düşünülen tarihi bina yangından mal kaçırırcasına yıkıldı. Adana Valiliği ile fabrikanın sahibi olan banka arasında görüşmeler sürerken, inşaatlardan sorumlu müdürünün yıkıma gitmesi tepkilere neden oldu. Yapılan incelemelerde, söz konusu bina için 2012 yılında yıkım izni verildiği ortaya çıktı. İddiaya göre bölge müdürü 3 yıl önce genel müdürlüğe gönderdiği yazıda binanın yıkılmış olduğunu söyledi, polis merkezi olması gündeme gelince de başının ağrımaması için alelacele yıkımı gerçekleştirdi. Vali Mahmut Demirtaş, bir süre önce Güney Sanayi Tekstil Fabrikası'nın ayakta duran idare binasının polis merkezi olarak restore edilmesi için Emniyet Müdürü Osman Ak ile birlikte binada inceleme yaptı. Hatta yapılacak polis merkezinin adının da tarihi fabrikadan dolayı 'Güney Sanayi Polis Merkezi' olmasına karar verildi. Adana Valiliği ile arazinin sahibi bankanın genel müdürlüğü arasında görüşmeler sürerken, Büyükşehir Belediye Meclisi 16 Haziran 2017'deki oturumunda 1/5000 ölçekli nazım imar planında değişikliğe giderek binanın bulunduğu alanı Kamu Hizmet Alanı (KHA) olarak değiştirdi.

SONUCU BEKLEMEDİ
Arsanın kamulaştırılması için çalışmalar yürütülürken, binanın tescillenmesi için de Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvuru yapıldı. Askıya çıkarılan meclis kararına itiraz dahi etmeyen banka yetkililerinin, tescil başvurusunun da sonucunu beklemeden binayı yıkması tepkilere neden oldu. Banka yetkililerinin etik davranmadığını belirten uzmanlar, "Genel müdürlüğe 'yıktık' dedikleri binanın yıkılmamış olmasının anlaşılması durumunda başları ağrıyacağı için alelacele yıktılar" dedi. Bankanın bölge müdürü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü fırsat bilerek dozerleri sokup 66 yıllık tarihi binanın yıkılması emrini verdi. Vatandaşlardan gelen tepki üzerine Seyhan Belediyesi ekipleri yıkıma müdahale etti. 'Yıkım kararı' bulunmadığı gerekçesiyle işlem durduruldu. Yapılan incelemelerde binanın yıkımı için 2012 yılında izin verildiği ortaya çıkarken, kayıtlara yıkılmış olarak geçtiği öğrenildi. İddiaya göre bölge müdürü, 3 yıl önce genel müdürlüğe binanın yıkıldığı yönünde bir yazı gönderdi. Polis merkezi olması gündeme gelince, yalanının ortaya çıkmaması için binayı yıktırdı.

SABAH muhabiri, bankanın inşaatlardan sorumlu müdürü Hasan Murat Emel'e ulaşarak iddiaları sordu. Bankadan yapılan basın açıklamasında, yıkımın can güvenliğini sağlamak amacıyla yasal mevzuata uygun olarak yapıldığı bilgisi verildi.

ADANA'NIN TARİHİ YIKILDI
Vali Mahmut Demirtaş, "Güney Sanayi'nin Adana için önemli bir yeri var. Şimdiye kadar binlerce insana hizmet veren idare binasının, tarihi geçmişi olan bir binanın, 1 milyonluk bir ilçeye hizmet etmesi bizim açımızdan çok sevindiriciydi. Haberimiz olmadan hizmet binası olarak kullanmayı düşündüğümüz bir binanın 15 Temmuz gibi çok önemli bir günde yıkılması bizleri derinden üzmüştür. Kendi evimiz yıkılsa bu kadar üzülmezdik. Yıkılan Adana'nın tarihiydi. Ki teklif de onlardan gelmişti. Ama bize sormadan, bizim kullanımımıza verdikleri binayı bizim haberimiz olmadan yıkmaları zorumuza gitti" dedi.
BİZE ULAŞIN