Antep fıstığına biyolojik destek

Antep fıstığına biyolojik destek

Gaziantep Ticaret Borsası öncülüğünde başlatılan bir proje ile bölgenin en önemli tarım ürünlerinden olan Antep fıstığında, üretim aşamasında görülen hastalık ve zararlılarla biyolojik mücadele yapılacak

  • Güney
  • Çarşamba 20.07.2017
Gaziantep Ticaret Borsası, çevre dostu organik zirai mücadele ilacı üretimi için biyo-preparat üretim tesisi kuruyor. Tesiste üretilecek olan bakteriyel preparatlarla, Antep fıstığı ve zeytin ağaçları başta olmak üzere birçok bitkide oluşan hastalıkların zararlarının ve yılda 45 milyon TL'yi bulan ilaçlama maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

EĞİTİM VERİLDİ
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Yeditepe Üniversitesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı İşbirliğiyle (İKA) organik tarım üreticilerine yönelik 'Organik Tarımda Biyolojik Mücadele Eğitimi' düzenlendi. GTB Meclis salonunda gerçekleştirilen eğitimde, Prof. Dr. Metin Turan, Doç. Dr. İnanç Özgen ve Dr. Nurgül Kıtır tarafından katılımcılara biyolojik mücadele ve kurulacak olan biyopreparat üretim tesisi hakkında bilgiler verildi.

HASTALIKLAR ÖNLENECEK
Eğitim çalışması ve uygulanan proje hakkında bilgiler veren Dr. Nurgül Kıtır, hedef grupların başında Antep fıstığının geldiğini belirterek "Ülkemizde yaklaşık 225 bin hektar alanda Antep fıstığı üretimi yapılmaktadır. Ağaçlarda zararlılara karşı yılda en az 2 kez ilaçlama yapılmakta, bunun maliyeti yıllık 45 milyon TL'yi bulmaktadır. Bunun önüne geçmek için halen Antalya, Adana gibi illerde birçok üründe başarıyla uygulanan 'Biyolojik Mücadele' uygulamalarının burada da kullanım alanının yaygınlaşmasını hedefliyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN