Sıcaktan bunalanlar şelalelerde serinliyor

Sıcaktan bunalanlar şelalelerde serinliyor

Çukurova son yılların en sıcak günlerini yaşarken, Adana’nın Aladağ ilçesinde Küp Şelaleleri, hem kavurucu sıcaklarda serinlemek hem de doğayla baş başa kalmak isteyen ziyaretçileri ağırlıyor

Türkiye, Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasıyla adeta yanıp kavruluyor. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı Çukurova Bölgesi'nde yüksek nem ile birleşerek 41 dereceye kadar ulaşırken insanlar serinlemek için farklı adreslere akın ediyor. Uzmanlar özelikle solunum sıkıntısı çeken hastalar, yaşlı ve çocukların öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor.

REKOR SICAKLIK
Son yılların en sıcak günlerini yaşayan Çukurovalılar Aladağ ilçesindeki Küp Şelaleleri'ne akın ediyor. İlçeye 37 kilometre uzaklıktaki 10 çağlayandan oluşan Küp Şelaleri, temiz suyunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de ilgi çekiyor. Hava sıcaklığının 38 dereceyi aştığı kentte serinlemek isteyenler, şelalenin soğuk sularında yüzüyor.

1,5 KM'LİK KANYON
Erdemli Ayyıldız Doğa Gezginleri Doğa Sporları Kültür ve Sanat Derneği Ferhat Adalı, şelalelerin Adana'nın yanı sıra Mersin, Hatay ve Osmaniye gibi çevre illerde yaşayanları da ağırladığını söyledi. Küp Şelaleleri'nin yaklaşık 1,5 kilometrelik bir kanyon içerisinde yer aldığını vurgulayan Adalı, "10 ayrı şelaleden oluşan bu güzelliklerin mutlaka iyi tanıtılması gerekir" dedi.TAM BİR DOĞA HARİKASI
"Doğa tutkunlarının burasını mutlaka görmeleri gerektiğini öneriyoruz" diye konuşan dernek başkanı Ferhat Adalı, "Biz Küp Şelaleleri'ni gezdik, kayaların arasından akan buz gibi sularda serinledik, gelmek isteyenlere de şiddetle öneriyoruz. Burası gerçekten bir doğa harikası. Küp Şelaleleri'ne sık sık gelmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN