Mahkeme veto etti o inşaata başladı

Mahkeme veto etti o inşaata başladı

Göçmenevleri’ndeki rant girişimi 3’üncü kez mahkeme engeline takıldı. Ancak, CHP’li Ali Demirçalı, CHP’li belediyenin avan projesini onaylamasıyla inşaat çalışmalarına başladı

  • Güney
  • Pazar 30.07.2017
CHP'li eski vekil Ali Demirçalı'nın Göçmenevleri'nde yaratmak istediği rant girişimi, bir kez daha idare mahkemesinden veto yedi. Adana 1'inci İdare Mahkemesi "Mülkiyet değişimi ve yapılaşmaya gidilmesinin söz konusu olacağı dikkate alındığında telafisi güç ve imkansız zararların doğacağı da tabiidir" gerekçesiyle Çukurova Belediyesi'nin yaptığı imar değişikliği için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yargı süreci devam ederken CHP'li Çukurova Belediyesi'nin avan projesini onaylamasıyla Demirçalı tartışmalı bölgede inşaat çalışmalarına başladı. Demirçalı, imarda Resmi Kurum Alanı (RKA) iken 2008 yılında bazı parsellerini satın aldığı Göçmenevleri'ne konut yapmak için yıllardır çaba gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi bölgeyi ilk önce Merkezi İş Alanı'na (MİA) çevirdi ancak kamuoyundan gelen baskılar ve rüşvet iddiaları üzerine bundan vazgeçildi. Göçmenevleri hayali süren Demirçalı konuyu yargıya taşıdı. Büyükşehir Belediye Meclisi, Haziran 2016'da Adana 2'nci İdare Mahkemesi'nin aldığı kararı işine geldiği gibi yorumladı ve Göçmenevleri'ni Demirçalı'nın istediği şekilde Ticaret artı Konut Alanı'na (TİCK) dönüştürdü. Adana 1'inci İdare Mahkemesi bu kararı bozunca, rant oyunlarına yeni bir oyuncu dahil oldu. SDYV, Göçmenevleri'nin hemen yanında bulunan ve imarda Merkezi İş Alanı (MİA) ve Orta Yoğunluklu Konut Alanı olarak işlenen yaklaşık 13 dönümlük 2 adet hazine arazisinde imar değişikliğine gidilmesi için Büyükşehir'e başvurdu. Bu alan olan RKA olarak değiştirilerek kamu zarara uğratıldı. Vali Demirtaş, bu değişikliğin iptalini isteyerek kamuyu 40-50 milyon TL zarardan kurtardı.

Konuyu yargıya taşıyan Seyfi Huzeyfe Atmalıoğlu'nun davadan feragat etmesi kafaları karıştırdı. Kamuoyunda rant tartışmaları devam ederken son hamle CHP'li Çukurova Belediyesi'nden geldi. Belediye avan projesini onaylayınca Demirçalı, inşaat çalışmalarına başladı.
BİZE ULAŞIN