Rekolte düşecek fiyatlar artacak

Adana’da bir ay önce yaşanan aşırı sıcak ile poyraz, başta limon olmak üzere tüm narenciye ürünlerini olumsuz etkiledi. Narenciyedeki bu sıkıntı fiyatlara artış olarak yansıyacak

Rekolte düşecek fiyatlar artacak
Türkiye'de üretilen yaklaşık 4 milyon 300 bin ton narenciyenin yüzde 70'inin elde edildiği Çukurova'da, geçen hasat dönemi sonlarındaki aşırı soğuk hava, narenciye fidanlarını olumsuz etkiledi. Bu olumsuzluktan etkilenmeyen ağaçlar ise çiçeklenme döneminde yaşanan aşırı sıcak hava ve poyraz nedeniyle zarar gördü. Zarar nedeniyle, enterdonat ve mayer türü limon, satsuma türü mandalina ve Washington dışındaki portakal türlerinde büyük oranda rekolte düşüşü bekleniyor.

FİYATLAR YÜKSELECEK
Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı ve narenciyeden sorumlu yönetim kurulu üyesi Cahit İncefikir, en fazla etkilenen limonda durumun çok ciddi olduğunu söyledi. En az etkilenen ürünlerde yüzde 40 azalma olduğunu vurgulayan İncefikir, "Türkiye rekoltesinin biz geçen yıla göre bu ürünlerden dolayı daha eksik olmasını bekliyoruz. Rekolte azlığı dolayısıyla ihracatçının şimdiden ovaya ürün almaya çıktı. Ürün azlığı dolayısıyla fiyatların yüksek olmasını bekliyoruz" dedi. İncefikir, "Limona para yatırmak isteyenler var ama alışveriş dönmüyor. Çünkü üreticinin de bir beklentisi söz konusu. Onun da ürünü az ve verebileceği en yüksek rakamlara vermeye çalışıyor. Önümüzdeki süreçte rekoltenin düşük, ürün fiyatlarının yüksek seyretmesini bekliyoruz. Geçen yıl en az 45-50 kuruş olan bir ürünün 80-90 kuruşa gideceğini çok rahat söyleyebiliriz. Limonda fiyat veremiyoruz çünkü ciddi bir alışveriş sıkıntısı olacak. Ürün gerçekten çok az" dedi.
BİZE ULAŞIN