Ercan ATALAY: Spor, sıvı tüketimi ve elektrolitler...

Genellikle kısa süreli egzersizlerde elektrolit takviyesine ihtiyaç yoktur. Çünkü terin yüzde 99’u sudan ve yüzde1’i elektrolitlerden oluşur.

Elektrolitler vücuttaki sıvı dengesini sağlayan sinir ve kas fonksiyonları için mutlaka gerekli olan besinlerdir. Sporcu içeceklerine daha çok sodyum ve potasyum eklenir. Genellikle kısa süreli egzersizlerde elektrolit takviyesine ihtiyaç yoktur. Çünkü terin yüzde 99'u sudan ve yüzde 1'i elektrolitlerden oluşur.
Su, dengeli bir diyet ile birleştiği zaman vücudun normal sıvı ve elektrolit ihtiyacını karşılamaya yeter. Elektrolit takviyesi, özellikle sıcak bir ortamda yapılan ve iki saatten fazla süren aralıksız aktivitelerin sonunda alındığında faydalı olabilir.
Elektrolitler, suda çözündükleri zaman küçük ve elektrik yüklü partiküller olan iyonlara bölünen minerallerdir. Kanda ve hücrelerde bulunan elektrolitler, vücut sıvılarını dengeledikleri için fiziksel aktiviteler sırasında önem kazanırlar.
Tansiyonu normal seviyede tutan kas ve sinir fonksiyonlarını destekleyen sodyum ve klorid, en çok bilinen elektrolitlerdendir. Takımın geri kalanında ise, kasların kasılmasına yardımcı olan kalsiyum; sağlıklı hücre fonksiyonları için destek veren magnezyum; enerji seviyesini ve pH dengesini düzenleyen potasyum ve fosfat vardır.
Egzersiz sırasında vücudun elektrolit dengesinde değişme olabilir. Vücut terleme yoluyla elektrolit kaybettiği zaman, bu kendini kas krampları, yorgunluk, mide bulantısı ve zihin bulanıklığı olarak gösterir. Eğer elektrolit takviyesi yetersiz kalırsa, bir sonraki antrenmanda kaslar tam güçleriyle çalışamayabilir.
Uzun süren antrenmanlarda sağlığınızı korumak için elektrolit içeren sporcu içecekleri içmeyi ihmal etmeyin.
BİZE ULAŞIN