Kurban Bayramı’nda acemi kasap timi görevde

Kurban Bayramı’nda acemi kasap timi görevde

Kendini yaralayan ve kurbanlıklara eziyet çektiren acemi kasapların önüne geçmek isteyen Adana Kasaplar Odası Başkanı Yağmur, çareyi 27 kişilik acemi kasap timi kurmakta buldu

HER Kurban Bayramı'nda yaşanan acemi kasap vakalarının önüne geçmek isteyen Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, 27 kişilik acemi kasap timi kurduklarını açıkladı. Acemi kasapların kendilerine zarar vermelerinin yanında kurbanlık hayvanlara da eziyet ederek büyük bir acı yaşattıklarını belirten Yağmur, "Ekiplerimiz, Kurban Bayramı süresince mahalle mahalle, sokak sokak dolaşacak. Bir ekibimiz de hastane accil servislerinin önünde bekleyecek" dedi.

DENETİM YAPACAKLAR
Belediyelerin belirlediği noktalardaki kesim hizmetlerinin ücretsiz olduğunu belirten Başkan Yağmur, oda olarak 250 kasaba 'kurban kesebilir' kartı verdiklerini söyledi. Vatandaşlardan bu kartı bulunmayan kişilere kurbanlarını kestirmemelerini isteyen Başkan Yağmur, "Ekiplerimiz, bayram onuna kadar denetim yapacak. Kimliği olmayan kasapları ilçe tarım müdürlüğü ekipleri ve belediyelere bildireceğiz" diye konuştu. Acemi kasap timlerinin acil servis önlerinde de bekleyeceğini kaydeden Yağmur, "Acemi kasaplar hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız. Acemi kasaplar, bilinçsizce kestikleri için hayvanlara eziyet etmektedirler. Dinimiz, kurban edilecek hayvanlara eziyet edilmemesi, acı çektirilmemesini buyuruyor. Yanlış kesimlerden dolayı deriler parçalanarak milli servetimiz heba ediliyor. Kurduğumuz ekipler bunların önüne geçecek " şeklinde konuştu.

SUÇ DUYURUSU
Acemi kasapların yanında yetkili olmayan kişilerin kıyma çektiklerini ifade eden Yağmur, şöyle konuştu; "Bunun yanında kasap veya işletme kayıt belgesi olmayan kişilerin kıyma çekmesine de müsaade etmeyeceğiz. Bu durumda olanların kıyma çekme makinalarına el koyup Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız. Ekiplerimiz, vatandaşların bayramı sorunsuz bir şekilde geçirmeleri için tüm gayreti gösterecek."
BİZE ULAŞIN