Tatilciler Sahil Güvenlik’e emanet

Tatilciler Sahil Güvenlik’e emanet
Doğu Akdeniz'in önemli turizm merkezlerinden Mersin'de, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, tatillerini koy ve yarım adaları gezdiren turlarda geçiren turistlerin güvenliği için Akdeniz'in açıklarında konuk oldukları yatları denetliyor. Toplam 321 kilometrelik sahil şeridiyle öne çıkan kentin gözde turizm merkezlerinden Silifke ilçesinde, turizm işletmeleri tarafından düzenlenen yat turları, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

GÜNDE 2 BİN KİŞİ
Mayıs ayında başlayıp eylül sonuna kadar düzenlenen turlarda farklı koylarda masmavi denizin tadını çıkaran tatilciler, Holmi Harabeleri, Barbaros Koyu, Tisan, Liman Kalesi ve Dana Adası gibi tarihi yerleri görme imkanı buluyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri de günde 2 bin kişiyi bulabilen turların güvenli geçmesi için denetimlerini aralıksız şekilde sürdürüyor.

KAPTANLARA ALKOL TESTİ
Taşucu Körfezi'nden kalkan Sahil Güvenlik Yüzbaşı Mustafa Söylemez komutanlığındaki "TCSG-305" sahil güvenlik botunun mürettebatı, Akdeniz açıklarında seyreden yatlarda kontroller yapıyor. Ekipler denetimler sırasında yatların belgelerini kontrol ediyor, kaptanlara alkol testi uyguluyor. Ekipler, özel aletler aracılığıyla yatların dışında da incelemeler yaparak, çevreye zarar verip vermediklerini ve atıklarını nereye boşalttıklarını kontrol ediyor.

GÜVENLİ TATİL
Yüzbaşı Söylemez, turistlerin, hizmetlere sorunsuz ulaşmasını ve güvenli tatil yapmalarını amaçladıklarını belirterek şunları söyledi: Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı olarak bu denetimlerdeki amacımız, yaz tatilini Akdeniz'de geçirmeyi tercih eden turistlerin, emniyetli, güvenli, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde tatillerini geçirmesini sağlamak. Bu kapsamda, teknelerdeki misafirlerin can güvenliğini sağlayan ekipmanların ve bunların sertifikalarının kontrolü yapılırken, tekne personeli ile misafirlere sunulan yiyecek ve içecekler de denetlendi.
BİZE ULAŞIN