Erhan ÖZMEN: Turizm pastası büyüyor

Güvenlik endişeleri nedeniyle Türk turizm sektörü yıla oldukça kötü başlamıştı. Güzel haber şu ki sektörde toparlanma sürüyor.
Geride bırakılan sıkıntılı dönem d��şünüldüğünde sektör 2017 sezonunu gayet başarılı kapatacak denilebilir.
Elbette bu iyileşmede dini bayram tatillerinin uzunluğu ile iç turizmdeki hareketlenme de oldukça etkili oldu.
Turizmcilerin ifadesine göre bayramda 1 milyon 100 bin kişilik turizm hareketi ve 1 milyar 100 milyonu aşan bir ekonomik hacim oluştu.
Bayramda kıyı kesimlerinde otel doluluk oranı yüzde 100'ü bulurken bizim bölgemiz de bu bereketten nasibini aldı.
Gaziantep'in yılın başından bu yana turizm pastasından aldığı pay da yüz güldürüyor. Gaziantep, sene başında hayata geçirilen "Şimdi Gaziantep Zamanı" projesinin de etkisiyle Ocak-Ağustos döneminde yerli ve yabancı 1,5 milyon turisti ağırladı.
Şehir olarak Eylül ayında önemli bir atılım yaparak yıl sonunda 3 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.
Zira her mevsim başka güzel olsa da Gaziantep Eylül'de daha bir başkadır.
Turizmde olumlu gelişmeler yaşanırken sıkıntılar da yok değil.Ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı artarken konaklama ücreti geriliyor.
Ocak-Temmuz döneminde, 7 ayda yurda giriş yapan yabancı turist sayısı 2015'de 20,3 milyon iken 2016 yılında 14,2 milyona gerilemişti. Bu yılın ilk 7 ayında 17,3 milyon yabancı turist geldi.
Türkiye Otelciler Birliği tarafından yayımlanan verilere göre Temmuz ayında Türkiye genelindeki otellerde doluluk oranı %69,2 seviyesine yükseldi. Bununla birlikte, Temmuz 2016'da 91 Euro olan ortalama konaklama ücreti bu yıl 80 Euro düzeyinde gerçekleşti.
Satış olup da kazancın olmamasının en önemli nedeni de geçen yıl yabancı turist girişleri yavaşlayınca, otellerimiz turist çekmek için oda fiyatlarını düşürmek zorunda kalmıştı.
Ruslar başta olmak üzere yabancı turist sayınının artması, ardından yaz tatili ve bayram tatili nedeniyle iç turizmin canlanması, turizm sektörü için olumlu bir tablo.
Lakin büyüyen pastanın lezzetli olması için turizm gelirlerinin de artması ile olacaktır.
BİZE ULAŞIN