Iraklıların unu Güneydoğu’dan

Iraklıların unu Güneydoğu’dan
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) üyesi un sanayicilerin yılın ilk 8 ayında bir milyon 122 bin ton buğday unu ihraç ederek karşılığında 362 milyon dolarlık döviz getirdi. Bölge ihracatında büyük bir yeri olan Irak, un ihracatının da en büyük pazarı konumunda. Bölgeden yapılan un ihracatının 992 bin tonu tek başına Irak'a ihraç edildi. Komşu ülke Suriye'ye ise 43 bin ton un ihracat eden sanayicilerin diğer ihracat kapıları ise Afrika ve Güney Asya ülkeleri.

IRAK PAZARI
Komşu ülkelere un ihracatında Irak ve Suriye dışında bir ülke ile ticaret yapılmazken, son yıllarda öne çıkan Afrika pazarında ise en çok ihracat yapılan ülke Sudan oldu. Bölge ihracatçıları Sudan'a 84 bin ton buğday unu ihraç ederek karşılında 24 milyon 744 bin dolarlık döviz getirdi. 2016 yılında ise bölge ihracatının bir milyon 100 bin tonu Irak'a, 382 bin tonu Sudan'a, 103 bin tonu da Suriye'ye ihraç edilmişti. Geçen yıl Türkiye genelinde 3,5 milyon ton buğday unu ihraç edilirken bunun yüzde 45,5'lik kısmı tek başına Güneydoğu Anadolu Bölgesi sanayicileri tarafından gerçekleştirilmiş, bölge ihracatında önemli bir yeri olan Gaziantep ise tek başına ülke ihracatının yüzde 18,5'lik kısmını karşılamıştı. Gaziantepli un sanayicileri son yıllarda komşu ülkelerin yanı sıra Afrika ve Güney Asya ülkelerine ihracat yapmak için tanıtım çalışmaları gerçekleştiriyor.

ÖZMEN: YENİ PAZARLARA AÇILMALIYIZ
Dünyanın en kaliteli buğdayının ve buna bağlı olarak ununun Türkiye'de olduğunu söyleyen Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen, "Sadece komşularımıza değil, dünyanın her tarafına ticaret yapmalıyız. Halen 150 ülkeye un ihracatı yapılıyor ama artık yeni pazarlara açılmamızın da zamanı geldi. Afrika un talep eden bir kıta, uzak doğuda Endonezya ve Filipinler un ihtiyacı yüksek ülkeler. Buralarda yeni pazar arayışına girmemiz lazım" dedi.
BİZE ULAŞIN