Domates üreticisinin umudu Rusya’ya ihracat

Erdemlili domates üreticileri, darboğazdan kurtuluşun reçetesi olarak, 14 Eylül’de yapılması planlanan Türkiye-Rusya görüşmesinden çıkacak sonucu bekliyor

Domates üreticisinin umudu Rusya’ya ihracat
Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, domatesin iç piyasada çok ucuza satılması yüzünden üreticilerin zor günler yaşadığını söyledi. Açıkta yetiştirilen domates hasadına başlandığını açıklayan Şahin, "Domates üreticilerimizin umudu artık 14 Eylül'de Türkiye-Rusya yetkililerinin bir araya gelerek domates konusunda anlaşmasına kaldı. Olumlu sonuç çıkarsa üretici nefes alır" dedi.

DOMATES ELDE KALDI
Üreticilerin domatesleri satamadığı için döktüğünü anlatan Şahin, "Rusya kapısı açılır, ihracat başlarsa domates üreticilerimiz de sevinecek. İhracat kapıları açıldığında domatesin kilosu en az 1,5-2 lira arasında olacaktır. Şimdi üreticinin tüm umutları 14 Eylül tarihine bağlı. İnşallah görüşmeler olumlu geçer ve üreticilerimizin yüzü güler" diye konuştu.

ÜRETİCİ DERTLİ
Domates fiyatlarının çok düşük olmasına rağmen alıcı bulamadıklarını bildiren üretici Mehmet Yıldız da, "Tüccarlar mal almaya gelmez oldu. Bizler de domateslerimizi topluyor, tarlanın bir köşesine döküp üstünü kapatıp alıcı beklemek zorunda kalıyoruz. Zaten girdi maliyetleri çok yüksek. Çare bulunmazsa bu yıl halimiz perişan olacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN