Adana’nın tek kadın dönercisi

İşçi olarak çalıştığı lokantayı devralan Meryem Belikli, Adana’nın tek döner ustası oldu. Mesleği ile gurur duyduğunu belirten Belikli, “Tek başımayım. Hem patronum hem de işçi” dedi

Adana’nın tek kadın dönercisi
Adanalı 3 çocuk annesi Meryem Belikli işlettiği lokantanın tüm işlerini kendisi yapıyor. 14 yıl önce lokantada işçi olarak çalışırken işin patronu olan Meryem Belikli, erkek dönerci ustalarına taş çıkartıyor. İnsanların kendisini döner keserken görüp şaşırdığını anlatan Belikli, "Hem patronum hem işçi. İnsanlar ilk başta şaşırsa da beni takdir ediyor. Bütün kadınlara tavsiye ederim. Girişim ruhunu kaybetmesinler. Ekmek paramı alın terimle kazanıyorum" dedi. Adana Adliyesi arkasındaki lokantaya 14 yıl önce işçi olarak başlayan Meryem Belikli, bir süre sonra işletmeyi sahibinden devraldı. Erkek döner ustasından işi öğrenen Belikli, lokantayı tek başına işletmeye karar verince döner tezgahının da başına geçti. Çorba, paça ve döner servisi yaparken arı gibi çalışan Belikli, müşterilerinin isteklerine teker teker cevap vermeye çalışıyor.

ADANA'DA TEK
Adana'da döner ustalığı yapan tek kadın olduğunun altını çizen Belikli, "Lokantayı devraldıktan sonra döner ustasından işi öğrendim. İşten çıkınca da iş başa düştü. Lokantada tek başıma çalışmaya karar verdim. Yorucu oluyor ama tüm işleri kendim yapıyorum. Çorbayı, paçayı ve döneri kendim hazırlayıp servis ediyorum. Müşterilerimin isteklerini de en iyi şekilde cevap vermeye çalışıyorum" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN