Ejder meyvesi hızla yayılıyor

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, alternatif ürün olarak dikimi yapılan ejder meyvesine (pitahaya) ilginin hızla arttığını söyledi

Ejder meyvesi hızla yayılıyor
Avrupa'da 'ananasın krallığına son veren meyve' olarak anılan, halk arasında da ejder meyvesi olarak bilinen pitahaya, Mersin'in Erdemli ilçesinde alternatif ürün olarak hızla yayılmaya başladı. Üreticiler domates ve limona alternatif olarak diktikleri ejder meyvesinin tanesini 16 ile 20 lira arasında satıyor. Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, alternatif ürün olarak dikimi yapılan pitahaya meyvesine ilginin hızla arttığını söyledi. Ziraat Odası olarak üreticileri bitki çeşitliliğine yönlendirdiklerini kaydeden Şahin, "Ejder meyvesi gibi tropik meyveler piyasalarda az bulunmasına rağmen büyük ilgi görüyor ve geliri de çok iyi" diye konuştu.

YOK SATIYOR
1 ejder meyvesinin, seralarda yetiştirilen 20 kilo domatesin fiyatına eş değer olduğuna dikkat çeken Başkan Şahin şunları söyledi: İlk etapta 'Alıcı bulunur mu?' diye endişe ile bakılan ejder meyvesi adeta yok satıyor. Bir dönüm serada domates yetiştirildiğinde ortalama 30 bin lira elde edilirken ejder meyvesinden elde edilen para ise 80 bin lirayı buluyor. Tüm çiftçilerimize bu ürünü tavsiye ederken meyvenin mutlaka tadılmasını istiyoruz.

PATLICAN YERİNE PİTAHAYA
1 dönüm serasında yetiştirdiği patlıcanların para etmediğini görerek yerine ejder meyvesi diken üretici Gani Yıldız, yetiştirdiği ejder meyvesinin içinin beyaz olanlarının tanesinin 16 liradan, içerisi kırmızı olanların fiyatının ise 20 liradan dalında alıcı bulduğunu belirterek, "Ben seramda patlıcan yerine ejder meyvesi diktim ve çok memnunum" dedi.
BİZE ULAŞIN