Endüstri 4.0’dan Toplum 5.0’a geçiş

Endüstri 4.0’dan Toplum 5.0’a geçiş
Endüstri 4.0 sürecini değerlendiren Hasan Kalyoncu Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akben, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede, Endüstri 4.0 ya da dördüncü sanayi devrimi olarak isimlendirilen, son üretim teknolojilerinin, otomasyon sisteminin ve bu sistemi oluşturan teknolojilerin birbirleriyle veri alışverişinde bulunduğu sistemin konuşulduğunu söyledi.

AVANTAJLAR BEKLENİYOR
Endüstri 4.0'ın üretim tesislerine verimlilik artışı, düşük maliyetli üretim, kaliteli ve hatasız ürün üretme imkanı gibi avantajlar sağlamasının beklendiğini açıklayan Akben, "Bu sistem siber güvenlik, siberfiziksel sistemler, bulut teknolojileri, akıllı fabrikalar, nesnelerin interneti, internet servisleri, öğrenen robotlar, büyük veri, sanal gerçeklik ve üç boyutlu yazıcılar gibi sistemleri içerisinde barındıran ve bu yüzden insan gücüne daha az ihtiyaç duyulan yüksek teknoloji ile çalışan fabrikalar olarak gündemdedir" dedi.

TOPLUM 5.0 TARTIŞILIYOR
Japonya'nın Endüstri 4.0'nın ötesine geçerek Toplum 5.0'ı (Society 5.0) tartışmaya başladığını kaydeden Akben, "Yola çıkış felsefesi olarak ise 'Teknoloji toplumlar tarafından bir tehdit olarak değil, yardımcı olarak algılanmalı' şeklindedir. Bu yeni endüstrileşme sürecinde endüstrinin çevreye olan etkilerinin de en aza indirilmesi ve teknolojinin toplum için bir yardımcı olarak görev yapması hedeflenmektedir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN