Ercan Atalay: Adana kadın basketbolu-1

Botaşspor ile ASKİ kadın basketbol takımının rekabeti şehir salon sporlarında kaliteyi de beraberinde getiriyordu.

Son 30 yıldır Adana spor tarihine ve şehre mal olmuş Botaşspor kulübümüzü kaybettik. Basketbolda her hafta sonu izlemekten zevk aldığımız bir takım söz konusuydu. Şehirce gururlandığımız, sadece takımı ile değil taraftarı ve alt yapısı ile bütünleşmiş bir organizasyon söz konuydu.
Ben de şahsım adına yıllarca fedakarca kulüp doktorluğunu üstlendiğim ve yıllardır faaliyet gösteren Botaş Basketbol Okullarının kurucularındanım.
Fakat bunların hepsi nafile, çünkü 30 yıllık çınarı söküp aldılar. Daha önceki yazımda yazdığım gibi bu koca çınar gittiği yeri, toprağı kabullenecek mi, Ankara'da yaşayabilecek mi, bu soru işareti… İnşallah daha büyütür ve yaşatırlar. Biz de bir Adanalı olarak bunun mahcubiyetini yaşarız. Gerçi Avrupa finali oynamak ve lig şampiyonu olmaktan daha büyük ne yaşayabilirler ki?
Botaşspor kulübümüzün ASKİ kadın basketbol takımımızla bizlere yaşattığı rekabeti, mücadeleyi unutmayacağız. Bu iki kulübümüzün rekabeti şehir salon sporlarında kaliteyi de beraberinde getiriyordu.
Botaşspor kulübünün en önemli özelliği ise şehrimizden keşfettiği ve yetiştirdiği kendi alt yapı oyuncuları ile A takım kadrosunu kurmasıydı. Bu kulüp yetiştirdiği Adanalı kızlardan, Şaziye ve Tilbe gibi, olimpiyat sporcuları çıkardı.
Artık Adana'mızda Botaşspor olmayacak. Adnan Menderes Spor Salonu hafta sonları basketbolseverleri, spor sevdalısı çocukları, gençleri ağırlamayacak.
Her şeye rağmen şehir değiştiren Botaşspor Kulübü'ne yeni sezonda başarılar dilerim.
BİZE ULAŞIN