‘Darp yoktur’ diyen polislere dava açıldı

Adana’da 2,5 yaşındaki kız çocuğunun kreşte darp edilmesiyle ilgili hazırladıkları tutanakta ‘Darp ve cebir izine rastlanmadı’ diyen 2 polise görevi kötüye kullanma davası açıldı

‘Darp yoktur’ diyen polislere dava açıldı
Adana'da bir kreşte güvenlik kameralarına yansıyan 2,5 yaşındaki Dilda Ece Subaşı'na şiddet olayında görevlendirilen ancak 'Kamera kaydında darp görüntüsüne rastlanmadı' diye tutanak tutan polis memurları H.P. (43) ile U.O. (45) hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan 1 ile 3'er yıl arasında değişen hapis istemi ile dava açıldı.

KASTEN YARALAMA DAVASI
İddialara göre avukat Nazan Akça Subaşı ile eşi İbrahim Subaşı, kızları Dilda Ece'yi 25 Ocak 2017 günü sabah kreşte öğretmen Mehtap İ.'ye teslim etti. Aile, akşam eve götürdükleri kızlarının vücudunda tırnak izleri ve morluklar gördü. Hastaneye götürülen küçük kıza darp raporu verildi. Şikayet üzerine tutuksuz öğretmen hakkında 'kasten yaralama' suçundan dava açıldı.

ÖĞRETMEN KABUL ETMEDİ
Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya katılan öğretmen Mehtap İ. suçlamayı kabul etmeyerek, "Kötü davransaydım kamera görüntülerinden belli olurdu. Vücudunda morluk görseydim ailesini arar sorardım. Bilerek ya da bilmeyerek kendileri yapmış olabilir" dedi. Avukat anne Nazan Akça Subaşı, sanığın cezalandırılmasını istedi. Kreşin güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen bilirkişi ise "Beyaz giyimli ve yeşil giyimli kadınların Dilda Ece'nin üzerini değiştirirken sert davranıp hırpaladıkları kanaatine varılmıştır" diye rapor hazırladı. Mahkeme dosyasına giren bilirkişi raporunun ardından Nazan Akça Subaşı, olay yaşandığında kreşe giden ve 'Kamera kaydında darp görüntüsüne rastlanılamadı' diye tutanak tutan polislerden de şikayetçi oldu.

'İŞ YOĞUNLUĞU VARDI' SAVUNMASI
Soruşturma sonucunda Cumhuriyet savcısı, tutanağı hazırlayan polis memurları hakkında görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. İddianamede "Olayla ilgili güvenlik kamerası görüntülerini şüphelilerin incelediği, kamera kaydında darp ve cebir görüntüsüne rastlanmadığına dair tutanak tutulduğu, bilirkişi incelemesinde ise darp görüntülerine rastlanıldığı görülmüştür" denildi. Polis memuru U.O. tutanağa sadece imza attığını, H.P. de teknik imkanların yetersiz olması ve iş yoğunluğunu ileri sürerek suçlamayı kabul etmedi.
BİZE ULAŞIN