Antep’in ünlü fıstığı bereketiyle Mersin’de

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Antep Fıstığı Tomurcuğunu Mersin’de Yeniliyor’ projesi meyvelerini verdi. İlçelerde üretim katlanarak arttı

Antep’in ünlü fıstığı bereketiyle Mersin’de
Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen 'Antep Fıstığı Tomurcuğunu Mersin'de Yeniliyor' projesi meyvelerini verdi. Destekler sayesinde Mersin'de üretimi katlanarak artan Antep fıstığı, üreticinin yüzünü güldürdü. Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliğiyle Silifke, Gülnar ve Mut ilçelerinde kalite ve verimi artırmaya yönelik kırsal kalkınma projesi sayesinde üretim katlanarak arttı.

AİLE BÜTÇESİNE KATKI
Büyükşehir Belediyesi, sürdürülebilir bir üretimle bölgedeki ekonomik refaha ve sosyal hayata katkı sağlamayı amaçladı. Bu kapsamda Antep fıstığı yetiştiriciliği konusunda uzman kurum ve kuruluşlarla birlikte hareket eden Büyükşehir Belediyesi, yöre halkını desteklemek amacıyla 5 mahalleye kavlatma makinesi ve yıkama eleği kurulumunu gerçekleştirdi. Proje, binlerce insanın hayat kalitesinin yükseltilmesine ve aile bütçesine katkının artmasına aracı oldu.

KAZANCA DÖNÜŞTÜ
Bu sene hasadın beklentilerin de üzerine çıktığını anlatan Gülnar ilçesine bağlı Kuskan Mahalle Muhtarı Hasan Hüseyin Türkşen, "Büyükşehir Belediye Başkanıma desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Kuskan'da daha önceleri yetiştirdiğimiz ürünlerden kimsenin haberi bile yoktu. Tüccarlar bile bilmiyordu. Yetiştirdiğimiz ürünler başkanımız sayesinde kazanca dönüştü. Eğitimler verdiler, budamayı, aşılamayı, gübrelemeyi öğrettiler, bedelsiz fidanlar verdiler" dedi. Hedeflerinin Gaziantep'e rakip olmak olduğunu belirten Kuskan Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Balcı ise, "Hasadımız çok güzel. Büyükşehir Belediyemiz ve Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın verdiği destekler ile bu sene üretim yüzümüzü güldürdü. Üreticilerimiz de bundan sonra Antep fıstığı üretimine başlamayı düşünüyor. Kısmetse Antep'e rakip olacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN