Başaklar diyarı gelişiyor

Mardin’e bağlı Kızıltepe Belediyesi, Kaymakam-Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş’ın göreve geldikten sonra tek tek hayata geçirdiği insan odaklı projelerle her geçen gün gelişiyor. İlçede kadın, çocuk, genç ve yaşlılar için uygulanan hizmetler meyvelerini vermeye başladı

Başaklar diyarı gelişiyor
Mardin Kızıltepe Belediyesi yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmeye devam ediyor. İlçede yaşayan vatandaşlar için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını söyleyen Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, belediye bünyesindeki birimleriyle çalışmalarına her geçen gün bir yenisini eklediklerini ifade etti. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin ilçedeki bütün park ve yeşil alanlarda bakım onarım çalışmalarına ettiğini, Aşiti Mahallesi, Sanayi Mahallesi ve Cumhuriyet Meydanı'nda 3 yeni park projesini hayata geçirmeye hazırlandıklarını anlatan Odabaş, "Kısa zamanda projesi tamamlanan parkların yapımına başlanacak. İlçe sınırları içinde çocuk oyun grupları kurularak çocukların rahatça oynayabileceği alanlar oluşturuluyor. Ayrıca çocuk oyun grubu kurulan yerlerde peyzaj çalışmaları da yapılıyor. Her geçen gün park sayısını artırıyoruz. Daha yeşil bir Kızıltepe için İzmit Belediyesi ile ortaklaşa Aşiti Mahallesi'nde 16 dönümlük arazide park yaparak vatandaşların hizmetine sunduk. Gerçekleştirdiğimiz peyzaj çalışmalarında ise seralarımızda yetiştirdiğimiz mevsimlik çiçeklerle ilçeyi süslüyoruz. Bununla birlikte ilçenin on farklı yerinde çeşmeler yaparak hizmete sunduk. Mezopotamya'nın tarih kokan motiflerinin işlendiği çeşmelerden ilki eski Hastane Caddesi'nde açılırken, başta Cumhuriyet Meydanı, Toki, Şahkulubey Caddesi, hayvan pazarı, ilçe stadyumu ve buğday pazarı yakınlarında olmak üzere toplamda on içme suyu çeşmesinin kurulumunu tamamladık" dedi.

ESTETİK KAZANDIRILDI
Kızıltepe Belediyesi'nin son 6 ayda startını verdiği çalışmalar kapsamında ilçenin farklı noktalarına kardeş belediye olan İzmit Belediyesi ile ortaklaşa dekoratif aydınlatma çalışmaları yapıldı. Cumhuriyet Meydanı'na, Şanlıurfa Caddesi başlangıcından eski Hükümet Konağı'nın bulunduğu cadde bitimine kadar dekoratif led ışıklandırma çalışması yapılırken; Tarihi İpek Yolu Caddesi, eski Hastane Caddesi, Mardin kavşağı ve Mardin yoluna da başak motifleriyle ilçeye yenilik ve güzellik katacak çalışmalar imza atıldı.Son dönemde de görsel zenginlik üzerine çalışmalarına hızla devam eden belediye, eski Hastane Caddesi üzerinde bulunan kavşağa saat kulesi inşa etti. Üzerinde mimari esintiler taşıyan, 10 metre yüksekliğinde, görselliği ile estetik bir görünüme sahip olan saat kulesi, kısa zamanda tamamlanarak ilçenin sembolü haline geldi. Başlatılan çevre düzenlemesi çalışmaları kapsamında peyzaj çalışması ile saat kulesinin etrafında gerekli görsel yeşillikler yapılarak bambaşka bir görünüme kavuşması sağlanacak.

"BELEDİYENİZ SİZİNLE"
Bunların yanı sıra alt yapı çalışmalarına da gereken önemi veren belediye, bazı yolların mıcır serimi ile asfalt döşemesini yaparak hizmete sundu. Altı aylık bir çalışma sonucunda 1764 kamyon mıcır serimi, 950 kamyon toprak dökümü ve 520 kamyon kaba malzeme kullanıldı. Belediye ekipleri ayrıca, 9610 m2 parke taşı döşemesi çalışması yaptı. Bu süre içerisinde taziye evleri ve mahallelerdeki (köylerdeki) yolların bakım onarım ve yol genişletme çalışmaları devam ediyor. Fen işleri Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda yeni Galericiler Sitesinin tüm yolları, Arafat köyü, Muhammed Fatih Safitürk Parkı civarı ve Turgut Özal Mahallesinde yol açma ve onarma çalışmaları yapıldı. Aşiti Mahallesi 105 bin metrekare yolun engebeli, çukurlu yerleri düzeltildi. Bölge Trafik yolu yakınında yol açma çalışması yapıldıktan sonra mıcır serimi yapıldı. Tüm bu çalışmalar, vatandaşların daha iyi bir Kızıltepe'de yaşaması için yapıldı. Kaymakam- Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, "Milli birlik ve beraberliğimizin daim olması, vatandaşlarımızın huzur, mutluluk, sağlık ve refah içerisinde yaşaması için bizler çalışmalarımıza en iyi şekilde devam ediyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi 'Belediyeniz Sizinle'… Belediyemiz vatandaşlarımızla birlikte ve birlikte olmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

HANIMELİ KADIN EĞİTİM MERKEZİ YAPTIĞI HİZMETLERLE TAM NOT ALDI
Kızıltepe Belediyesi "1'İnci Ahmedi Hani Liseler Arası Bisiklet ve Koşu Yarışması"nı düzenleyerek özellikle çocuklara ve gençlere bilinçli spor yapma alışkanlığı kazandırdı. Etkinlikle sporu hayatın vazgeçilmez bir unsuru olarak görmelerini sağlamak ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak hedeflendi. Ayrıca çeşitli tiyatro gösterileri çocuk ve gençlerin beğenisine sunuldu. Kardeş belediye olan İzmit belediyesi ile ortaklaşa yapılan ve ilçede bir ilk olan çorba çeşmeleri vatandaşların hizmetine sunuldu. Yapıldığı ilk günden itibaren büyük ilgi gördü. Ramazan etkinliklerine büyük ilgi Cumhuriyet Meydanı ile otogar alanında yapılan ikram çeşmelerine sabahları saat 07.00'de her bir çeşmeye 250 litre, toplamda 500 litre çorba konularak vatandaşların faydalanmaları sağlanıyor. Ayrıca ramazan ayı boyunca çorba çeşmelerinden çeşitli şerbetler ikram edildi. Bu kapsamda Aşuk ile Maşuk, palyaço, Arap bacı, Nasrettin Hoca ve semazenler eşliğinde değerli sanatçılardan ilahiler yer aldı. Ayrıca belediye tarafından 15 temmuz hain darbe girişiminde şehitlik mertebesine ulaşan 250 vatandaş için hatıra ormanının oluşturulmasıyla başlayan, 15 temmuz demokrasi zaferi ve şehitleri anma programı demokrasi nöbetiyle devam etti. Belediye bünyesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde açılışı yapılan Hanımeli Kadın Merkezinde birçok kurs veriliyor. Merkez, kadınlara yönelik birçok çalışma yürütürken aynı zamanda kadınların kendilerini iyi hissetmeleri ve yeteneklerinin farkına varmaları sağlanmaya çalışılıyor. Merkezde kadınlara ve çocuklara ücretsiz psikolojik danışmanlık ve destek hizmetleri veriliyor. Birebir görüşmelerde bireylerin kişisel, ailevi sorunlarına çözümler üretiliyor. Sosyal desteğe ihtiyacı olan vatandaşları desteklemek, aile içi şiddet ve çocuk istismarı konusunda bilgilendirmeler yapmak merkezin temel amaçları arasında yer alıyor. Milletin sorunlarını dinlemek, hasta, bakıma ve yardıma muhtaç olanlara yardım etmek, kısacası vatandaşlara daha iyi, daha hızlı hizmet verebilmek amacıyla Kaymakam-Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş'ın talimatıyla Mardinmasa/ Kızıltepe "Belediyeniz Sizinle" ekibi oluşturuldu. Kurulan ekip, vatandaşlarla iç içe olup onların şikâyet, istek ve dilekleri üzerine çalışmalarına yön veriyor. 2 bin 900 ev ziyareti yapan Mardinmasa, 750 istek ve şikâyet dinleyip 4 bin hediye paketi dağıttı.
BİZE ULAŞIN