Kahramanmaraş’ta dondurma festivali

Kahramanmaraş’ta 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Dünyanın en uzun çengel dondurması için rekor denemesi yapıldı

Kahramanmaraş’ta dondurma festivali
Kahramanmaraş'ta 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Festivali kapsamında, dünyanın en uzun çengel dondurması ile en büyük Türk bayraklı dondurması için rekor denemesi yapıldı. Festivali kapsamında Müftülük Meydanı'ndan Valilik önüne kadar, farklı ülkelerden gelen oyun grupları, protokol ve vatandaşlarca kortej yürüyüşü yapıldı.

ÖNEMLİ BİR KENT
Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş'ın milli ve manevi değerlere bağlılığıyla önemli bir kent olduğunu söyledi. Kahramanmaraş'ın 'kahramanlık' unvanının sürdürülebilir olmasının önemine dikkat çeken Özkan, "Dondurma da şehrimizin simgelerinden birisidir. Kahramanmaraş'ın çiftçisi, esnafı, eşrafı deyince helallik akla geliyor" dedi.

'MARAŞ DONDURMASI VAR MI?'
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise dondurma festivalini herkese faydası olması için yaptıklarını söyledi. Dondurmayı dünyada çok daha tüketilen bir ürün haline getirene kadar gayret göstereceklerini dile getiren Erkoç, "'Tatlı alır mısınız' diye sorduklarında 'Maraş dondurması var mı' diye mutlaka sorun. Bu çok önemli. Bu dondurmamız için çok tanıtımdır" diye konuştu.

YURTDIŞINA TAŞINACAK
Başkan Erkoç, festivalin ilkini düzenlediklerini belirterek, "Buradaki eksikliklerimizi göreceğiz. Daha sonra bu programları hem Türkiye genelinde ve hem de yurt dışında yapacağız" diye konuştu. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç'ın şiirlerle süren konuşmasının ardından dondurma gösterisi yapıldı.

DÜNYANIN EN UZUNU
Vinçle alana getirilen dünyanın en uzun çengel dondurması için Dünya Erkek Rekorları kapsamında düzenlenen rekor denemesi Orhan Kural başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyetince yapıldı. Yapılan ölçümlerde uzunluğu çengel dondurmanın uzunluğunun 2 metre 80 santim olarak ölçüldüğü görüldü. Festival kapsamında kurulan standalarda bir firmanın dondurmadan yaptığı kebap ilgi çekti.
BİZE ULAŞIN