Yeni projeler şehri Mardin

Yeni projeler şehri Mardin
Güneydoğu'nun incisi Mardin, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman'ın girişimleriyle hayata geçirilen projelerle marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor
Vali Yaman, belediyede görev aldığı 10 aylık sürede vaat ettiği projeleri yüzde 90 oranında tamamladı. Yaman "Ülkemizin 2023 vizyonuna uygun projelerle geleceğe yürüyoruz" dedi

10 AYDA REKOR BAŞARI
MARDİN Büyükşehir Belediyesi mega projelerinye kenti şantiye alanına çevirdi. Başta altyapı projeleri olmak üzere spor, kültür ve turizm alanındaki projeler ve sosyal sorumluluk projeleriyle kentin çehresini değiştiriyor. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, yerel yönetim görevinde oldukları süre içinde yaptıkları vaatleri yüzde 90 oranında gerçekleştirdiklerini belirterek "Bazı projelerimizde yer teminlerini sağladıktan sonra yüzde yüz başarıya ulaşmış olacağız" dedi. Yedinden yetmişe tüm vatandaşları ilgilendiren konularda çalışmalar yaptıklarını belirten Yaman, "Amacımız ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları şehirde mutlu olmalarını sağlamak" dedi. Yaman şöyle devam etti: "Hükümetimizin bize yerel yönetim konusunda görev vermesinin akabinde hemen kolları sıvadık. Kısa sürede yol haritamızı çizdik. Bütçemizin her kuruşunun vatandaşlarımıza hizmet olarak dönmesi için projelerimiz hazırladık. 10 ay önce göreve geldiğimizde hazırladığımız projelerimizde ise büyük bir başarı kaydettik. Yapacağımız ve vaat ettiğimiz tüm projelerde yakaladığımız oranlarda dolayı mutluyuz"

MARKA BİR ŞEHİR
Projelerin kente geri dönüşlerinin çok yakında olacağını aktaran Yaman, "Hemşerilerimizin marka bir şehirde yaşamasını istiyoruz. Bu nedenle yollarımızı sil baştan yenileyerek rekor rakamlara imza attık. Kentimizin tıkanan kalbi olarak gördüğümüz Kızıltepe Kavşağı'nda 'Battı Çıktı Projesi'ni başlattık. Parklarımızla bahçelerimizle yemyeşil ve nefes alan bir kentin olması için yolumuzda ilerledik. Sosyal sorumluklarımızda herkesi kucaklayan bir yapıda olduk. Gençlerimize has projeler yaptık. Engelli kardeşlerimizin yükünü azaltan çalışmalar düzenledik. Çocuklarımızın yüzlerini daha da güldürecek işlere imza attık. Turizmin gelişmesi adına hedeflerimizde ilerledik. Kısacası her yönden herkese dokunan işlere imza attık. Kentimizi marka bir şehir haline dönüştürmek için güzel çalışmalara devam edeceğiz" dedi.

BATTI-ÇIKTI PROJESİ İLE TRAFİĞE NEŞTER
MARDİN'in trafik sorununa çare olması beklenen Kızıltepe Battı Çıktı Projesi'ne ilk kazma vuruldu. Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen projeyle ilgili çalışmaları inceleyen Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, "Kentimizde günden güne büyüyen trafik sorununu yok etmek istiyoruz" dedi. "Projemiz kentimizi büyük oranda rahatlatacak" diyen Yaman, "İlimizde hemşerilerimizin beklentilerini biliyor ve sorunları çözüyoruz. Kentimiz günden güne artan bir araç trafiğine sahip. Biz bu sorunun ilimizde konuşulmaması için gerekli adımları attık. Projelerimizi çizdik ve harekete geçtik. Projeyi en kısa sürede bitirmek için ne gerekirse yapacağız. Vatandaşlarımızdan bu süreçte sabırlarını bekliyoruz" diye konuştu.

YOL ÇALIŞMASINDA REKOR KIRILDI
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi kentte yol çalışmalarında rekora koşuyor. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Karayolları Genel Müdürlüğü ile birlikte kent genelinde yol çalışmalarıyla rekorlar kırdıklarını söyledi. Yaman, "Marka bir kenti inşa edebilmek adına 10 aylık dönemde önemli çalışmalara imza attık. İlimiz iki kurumun çalışmalarıyla 2017 yılı sonuna kadar toplamda bin 510 kilometre beton asfalt ve sathi kaplamaya kavuşmuş olacak. Ülkemizin en doğusu ve en batısı arası bin 565 kilometre yol olduğu düşünüldüğünde neredeyse bu rakama ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Vatandaşlarımız için çalışmaya devam edeceğiz İlimizin her yönüyle güzel ve yaşanabilir olması amacıyla çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz" dedi

ESKİ MARDİN'E OTOPARK MÜJDESİ
KENTTE artan araç sayısı ve park sıkıntısını ortadan kaldırmak isteyen Büyükşehir, Eski Mardin'de otopark çalışmasına başladı. Bu konuda ilk kazma ise vuruldu. Toplamda bin araç kapasiteli otopark çok katlı olacak. 60 bin metrekare alanda hizmet vermesi planlanan otopark Tarihi Mardin'in turizm açısından da gelişmesine de katkı sağlayacak. Hem turizm gelişecek, hem de park sorunu bitecek Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, "Amacımız ilimizin araç trafiğinin rahatlaması ve Tarihi Mardin'in daha da güzelleşmesidir" dedi Yaman, "Kentimizin en önemli noktalarından birisi şüphesiz Tarihi Mardin'dir. Burası her yıl yüzbinlerce turistin akın ettiği ve her yıl popülaritesi daha da artan bir bölgedir. Biz burada gelen ziyaretçilerimizin daha rahat bir şekilde ziyaretlerini gerçekleştirmelerini istiyoruz" diye konuştu.

GENÇLİK MERKEZİ ÇOK YAKINDA AÇILIYOR
GENÇLERİN daha güzel bir şehirde yaşaması hedefiyle çalışan Büyükşehir Belediyesi gençlik dostu projelere ağırlık veriyor. Başkan Vekili Mustafa Yaman, "Onların kaliteli zaman geçirebilmeleri için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz" dedi. Daha önce açtıkları Gençlik Merkezi Bilgi Evi ile gençlerin bir mekana kavuşturduklarını belirten Yaman, yeni gençlik merkezleri için de çalışmaların sürdüğünü söyledi. Kısa sürede açılması planlanan Gençlik Merkezi'nde incelemede bulunan Yaman, "Gençlerimizin yaşadıkları yerden keyif almalarını istiyoruz. Kapsamlı bir gençlik merkezimizi ilimize hediye etmek düşüncesinden hareketle çalışmaların her anını takip ediyoruz. Projemiz sona erdiğinde birçok kentin kıskanacağı bir çalışmayı gençlerimize hediye etmiş olacağız" diye konuştu.

KATLI OTOPARK TRAFİĞİ RAHATLATACAK
Büyükşehir Belediyesi kente katlı otopark ve sosyal yaşam alanı kazandırmak için çalışmalara başladı. Bu kapsamda Ravza Caddesi'nde 100 araçlık otopark kısa sürede tamamlanacak. Diğer yandan otoparkın üstüne yapılacak sosyal yaşam alanlarıyla vatandaşların spor yapmalarına ve vakitlerini güzel geçirmelerine fırsat tanıyacak. Ayrıca kapalı bir pazar yeri de yeni yapılacak otoparkın yanına inşa edilerek kolaylık sağlanacak.

180 MAHALLEYE ÇOCUK PARKI
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi kent genelinde yaşam kalitesini arttıracak projelere imza atmaya devam ediyor. Belediye, kırsal mahallelerde yaşayan çocukların mutlu olması için park çalışmalarına başladı. İlk etap çalışmaları kapsamında 180 kırsal mahalle için ihale gerçekleştirildi. "Çocuk Gülerse Şehir Güler" düşüncesiyle harekete geçtiklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, "Kentimizin yedinden yetmişe tüm vatandaşlarımızın mutlu bir şekilde yaşaması adına yeniden dizayn ediyoruz. Mahallelerimiz tıpkı şehir merkezlerindeki gibi güzel imkanlara sahip olmalı" dedi.

MARDİN HAVAALANI'NA PROTOKOL YOLU
MARDİN Havaalanı'nda yapılması planlanan protokol yolu çalışmalarına başlandı. Proje ile her yıl yüzbinlerce yolcu taşınan havaalanı girişi ve çevresi güzel bir görünüme sahip olacak. Mustafa Yaman, "Havaalanımızdan her yıl yüzbinlerce yolcu seyahat ediyor. Protokol yolu havaalanımızın ve kentimizin imajına etki edecek. Kentimizin her yönüyle hak ettiğini alması için var gücümüzle çalışıyoruz. Proje havaalanı ve çevresine güzellik katacak" diye konuştu.

SPORCU GENÇLİK İÇİN MODERN TESİSLER
Büyükşehir Belediyesi kentin spor geleceğine de sahip çıkıyor. Tesisler yapılan yenileme çalışmalarıyla kötü görüntüden tamamen kurtulurken, sporun ve sporcunun hak ettiği konuma getirildi. Büşükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman şehirde sporun gelişmesi için de çaba verdiklerini dile getirerek "Sporun daha iyi ortamlarda yapılması için tesislerimizi yeniliyoruz. Amacımız sporun gençlerimizin hak ettiği ortamlarda yapması" dedi. Yaman, "Kentimizde sporu en güzel noktalara taşımak istiyoruz. Gençlerimizin sporda başarıyı yakalaması ve yeni nesle örnek olmasını istiyoruz. Bu da iyi tesislerle mümkün. Bu nedenle tesislerimize sahip çıkarak yeniledik. Bundan sonra da spora tesis ve insan kaynağı olarak destek vermeye devam edeceğiz. İlimiz sporda marka bir şehir olacak" diye konuştu.

"MARDİNMASA" İLE 21 SOSYAL PROJE
KENTİN alt yapı ve üst yapısının yanı sıra sosyal, sportif ve insan odaklı projeleriyle dikkat çeken belediye, sosyal sorumluluk projelerinde de rekor rakamlara ulaştı. 10 ayda 21 adet sosyal sorumluluk projesini "Mardinmasa" eliyle hayata geçiren belediye, dar gelirli ve zor durumda olan vatandaşların sıkıntılarının çözümü için gece gündüz demeden çalışıyor. "Mardin'de dertli bir kapı kalmaması için mücadele ediyoruz" diyen Vali Mustafa Yaman'ın talimatıyla oluşturulan Mardinmasa biriminde istek, sorun ve önerilerin ulaştırıldığı "Alo 153" çağrı merkezine gelen aramalara, görevliler tarafından Kürtçe,Türkçe, Arapça ve Süryanice cevap veriliyor.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN TAM TEŞEKKÜLLÜ HASTANE
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi hayvan dostu projeler ile dikkat çekiyor. Hayvan barınağında yapılan çalışmalar ile halkın takdirini kazanan belediye Hayvan Hastanesi projesini hayata geçiriyor. İhalesi yapılan çalışmayla 170 metrekare alanda ameliyat yapılabilecek tüm araç ve gereçlerin yanı sıra ultrason ve röntgen makineleri gibi ekipmanlar da olacak. Büyükşehir Başkan Vekili Yaman "Tam teşekküllü hayvan hastanesi yapımına başlayacağız. Hastanede sokak hayvanlarının ameliyatları yapılabilecek" dedi.
BİZE ULAŞIN