2 bin 500 polisle şafak operasyonu

Adana’da 15 Temmuz şehitleri Ahmet ve Mehmet Oruç kardeşlerin adının verildiği operasyonda 2 bin 500 polis uyuşturucu avına çıktı. Adreslere yapılan şok baskınlarda 170 kişi gözaltına alındı

2 bin 500 polisle şafak operasyonu
Adana'da uyuşturucu tacirlerine yönelik şafak operasyonunda çok sayıda kişi gözaltına alındı. 15 Temmuz Şehitleri Ahmet ve Mehmet Oruç kardeşlerin adının verildiği operasyonda 2 bin 500 polis ile 210 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Helikopter ve drone ile de operasyona havadan destek verildi. Adana Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan 7 bin 500 polisin 3'te biri operasyona katıldı.

MÜDÜR KOORDİNE ETTİ
Adana Emniyet Müdürlüğü, kent merkezinde uyuşturucu satışı yapan şahısların adreslerine şafak vakti operasyon düzenledi. Emniyet Müdürü Selami Yıldız'ın koordine ettiği 'Şehit Ahmet ve Mehmet Oruç Kardeşler Operasyonu'na Asayiş, Terörle Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, Özel Harekat şubelerinden 2 bin 500 polis katıldı.

HAVADAN DESTEK
Polisler, bazı adreslere tırmanarak girerken, direnişin yaşanabileceği adreslere ise özel harekat polisleriyle gidildi. Özel Harekat timlerinin koçbaşlarıyla demir kapılarını kırdıkları evlere giren ekipler, dedektör köpeklerle didik didik arama yaptı. Ekipler adreslerde arama yaparken, polis helikopteri ve drone da havadan destek verdi. Operasyonu, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Daire Başkanı İbrahim Seydioğulları da izledi. Seydioğlu'nun beraberinde Adana'ya gelen 30 kişilik uzman narkotik ekibi de operasyona katıldı. Baskın yapılan adreslerde inceleme yapan Emniyet Müdürü Yıldız, uyuşturucuyla mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Operasyonda 170 kişi gözaltına alınırken, 5 ruhsatsız av tüfeği, 3 ruhsatsız tabanca, 219 adet fişek, 1,9 kilogram esrar, 650 adet hap, 33 bin 800 lira para, 1 telsiz, 1 terazi, 40 gr eroin ele geçirildi.

TERÖRÜN FİNANS KAYNAĞI
Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız, "Uyuşturucunun satışından elde edilen gelir, terör örgütlerinin finansmanını sağlıyor. Bunları kazıdıkça, terör örgütlerinin finansmanını da kazımış oluyoruz. Operasyonda ele geçirilenler ortada. Belirli miktarda paralar söz konusu. Kullanılan çeşitli silahlar da var. Gerek uyuşturucu, gerekse de terörle mücadeledeki kararlığımız sürecek" dedi.
BİZE ULAŞIN