‘Turizm cennetleri’ni birbirine bağlayacak

‘Turizm cennetleri’ni birbirine bağlayacak

Mersin ve Antalya’yı birbirine bağlayacak olan Akdeniz Sahil Yolu Projesi tüm hızıyla sürüyor. Bakan Lütfi Elvan, “Vatandaşlarımızın hayalini gerçekliştiriyoruz” dedi

  • Güney
  • Pazar 01.10.2017
Türkiye'nin en önemli turizm kentlerinden Mersin ve Antalya'yı birbirine bağlayacak Akdeniz Sahil Yolu Projesi hızla devam ediyor. Proje bedeli 3 milyar 600 milyon lira olan ve bugüne kadar 1 milyar 500 milyon liraya yakın harcama yapılan Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında şu ana kadar Mersin sınırlarında 191,2 kilometrelik yeni asfalt yapılırken, 7,4 kilometrelik 10 tünel tamamlandı.

HAYATA GEÇİRİYORUZ
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Sahil Yolu Projesi'nin hem Mersin hem de Antalya'da yaşayan vatandaşların hayali olduğunu belirterek, "Bizden önceki hükümetler 'Bu proje gerçekleştirilemez, bırakın Türkiye'nin bütçesini, Avrupa Birliği'nin bütçesini verseler bu proje hayata geçirilemez' dedikleri bir çalışmayı hayata geçiriyoruz" dedi.

ULAŞIM ÇİLESİ SON BULACAK
Elvan, dik rampalar ve birbiri ardına sıralanan keskin virajlar nedeniyle sürücülerin "çileli yol" diye nitelendirdiği Mersin-Antalya yolundaki çalışmalarda gelinen son durumu değerlendirdi. İki kent arasındaki ulaşım çilesini ortadan kaldıracak olan dev projeye eskiden "hayal" gözüyle bakıldığını söyleyen Elvan, "Proje, hem Antalya'da hem de Mersin'de yaşayan tüm vatandaşlarımızın hayaliydi" şeklinde konuştu.

10 TÜNEL TAMAMLANDI
Bakan Elvan, proje kapsamında toplam 34 tünel ve çok sayıda viyadük bulunduğunu, tünellerden 27'sinin Mersin il sınırlarında yer aldığını aktardı. Tünellerde çalışmaların aralıksız devam ettiğini dile getiren Elvan, "Mersin sınırları içindeki 27 tünelden 10'unu ve birçok viyadüğü tamamladık. 11 tünel üzerinde de çalışmamız devam ediyor, sadece 6 tünelde çalışmaya başlamadık. Hedefimiz en kısa sürede Akdeniz Sahil Yolu Projesi'ni tamamlamak" dedi.

TARİH KOKUYOR
Mersin'in deniz, kum ve güneş gibi doğal güzellikleriyle önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirten Elvan, "Mersin'den çıkıp Erdemli ve Silifke güzergahına gittiğinizde sağınıza baksanız tarihi eser, solunuza baksanız tarihi eser. Adeta bir açık hava müzesi gibi. Dolayısıyla şu anda Mersinimiz turizmden yeterince yararlanamıyor. Evet, yerli turist açısından önemli turist alıyor ama yabancı turist açısından Mersin şu anda istenilen konumda değil" diye konuştu. Elvan, Mersin'in turizm potansiyelini değerlendirmek için ulaşımın önemine dikkati çekerek, "Bunun için de olmazsa olmazlarımızdan biri Çukurova Bölgesel Havalimanı. Bunun yapımı devam ediyor, ikincisi Akdeniz Sahil Yolu, üçüncüsü ise Kazanlı'daki turizm bölgesi. Çeşmeli-Taşucu Otoyolu'nda ihale aşamasına gelindi. Projesi tamamlandı, ÇED raporları tamamlandı, kamulaştırma ön hazırlıkları yapıldı Yüksek Planlama Kurulu kararı gerekiyordu, o da alındı" şeklinde konuştu.

4 SAATE DÜŞEBİLECEK
Elvan, kendilerinden önceki hükümetler döneminde görev yapan Ulaştırma Bakanlarının 'Bu proje gerçekleştirilemez, bırakın Türkiye'nin bütçesini, Avrupa Birliği'nin bütçesini verseler bu proje hayata geçirilemez' dedikleri bir çalışmayı hayata geçirdiklerine işaret ederek, "Mersin'den Antalya'ya gitmek isteyen bir vatandaşımız belki de 10-12 saat harcıyordu. Akdeniz Sahil Yolu'nu tamamladığımızda bu süre 4-5 saate, hatta 4 saate bile düşebilecek" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN