11 sanıklı cinayette azmettirici tutuklandı

Adana’da Seydi Özacar’ın öldürülmesiyle ilgili 4’ü tutuklu 11 sanığın yargılanmasına başlandı. Sanık Serdar Kartal’ın halası Gülhan Alpaslan azmettiricilikten tutuklandı

11 sanıklı cinayette azmettirici tutuklandı
Adana'da 10 yıl önce işlenen cinayetin intikamı için öldürüldüğü öne sürülen büfeci Seydi Özacar'ın (46) katil zanlıları hâkim karşısına çıktı. 4'ü tutuklu 11 sanıktan suçu üstlenen Serdar Kartal (26), olayı kan gütme saiki ile yapmadığını iddia etti. Diğer sanıklar suçlamaları kabul etmedi. Hala Gülhan Alpaslan'ı azmettiricilik suçundan tutuklayan mahkeme heyeti, sanığın annesi ve arkadaşını tutuksuz yargılanmak üzere tahliye etti.

BORÇ YÜZÜNDEN CİNAYET
İlk olay, 10 yıl önce meydana geldi. İddiaya göre Seydi Özacar'ın kardeşi Fırat Özacar (40), Tuncay Kartal'a 50 lira borç para verdi. Kartal, borcunu ödemedi. Fırat Özacar, Tuncay Kartal'a, "Borcunu çok geciktirdin. 50 değil, 70 lira vereceksin" dedi. İkili arasında kavga çıktı. Fırat Özacar tabancayla Tuncay Kartal'ı öldürmek isterken yanındaki kardeşi Mehmet Kartal'ı öldürdü. Özacar 16 yıl 8 ay hapse mahkum edildi. Bu nedenle iki aile arasında husumet meydana geldi.

10 YILLIK İNTİKAM
İddianamede 13 Mayıs'ta Seydi Özacar cinayetinin, 10 yıl önce borç yüzünden Fırat Özacar tarafından öldürülen Mehmet Kartal'ın çocukları Serdar (26) ve Aziz Kartal (24) tarafından kan gütme saiki ile işlendiği belirtildi. Savcı, şüphelilerin annesi ve 2 halasının azmettirici olduğuna dikkat çekti. 1'i tutuklu 2 kardeş hakkında 'kan gütme saiki ile öldürme' suçundan dava açıldı. 9 sanık hakkında ise müebbet ve 5'er yıla kadar hapis cezası istendi. Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Serdar Kartal, tesadüfen gittiği büfede, Seydi Özacar'ın kendisine 'Burada ne geziyorsun. Babanı öldürdük. Seni de mi öldürelim?' dedikten sonra elini tezgahın altına attığını, onu görünce de korkutmak için silahını ateşleyip, kaçtığını öne sürdü. Diğer sanıklar, suçlamaları kabul etmedi. Ölenin eşi, cinayeti hala Gülhan'ın azmettirdiğini ileri sürdü. Yener Sarı ile anne Hikmet Kartal'ın tahliyesine karar veren mahkeme, hala Gülhan Alpaslan'ı tutuklayıp duruşmayı erteledi. Hala ile yeğenleri arasındaki telefon görüşmelerinin kaydı da istendi.
BİZE ULAŞIN