Ayak izi projesine Hazine’den destek

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘İklim Değişikliği İçin Ayağa Kalk/Karşı Çık’ başlıklı karbon ayak izi projesi Hazine’den hibe almaya hak kazandı

Ayak izi projesine Hazine’den destek
Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan 'İklim Değişikliği İçin Ayağa Kalk/ Karşı Çık' başlıklı proje, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından kabul edilerek hibe almaya hak kazandı. Proje ile çevre görevlilerinden oluşacak en az 250 karar vericiyle iklim değişikliğine uyum ve azaltma kapasitesini güçlendirmeye yönelik çalıştay ve toplantılar düzenlenecek.

PİLOT BÖLGE MERSİN
Mersin Üniversitesi ve GEKSANDER kuruluşları ile geniş bir kapsama yayılımı sağlanan ve 200 bin Euro hibe miktarına sahip olan proje ile kamuoyunda 'İklim Değişikliği' konusunda farkındalığın yaratılması amaçlanıyor. İklim değişikliğine neden olan faktörlerin azaltılması için Mersin'de pilot bölgelerde karbon ayak izi oluşturularak, gerekli önlemler ve iyileştirmeler için öneriler ve uygulamalar yapılacak.

KARBON AYAK İZİ BİLİNCİ
Karbon ayak izi bilinci oluşturulması için 4 bin hane tespit edilerek, hane halkına dayalı karbon ayak izi ölçümü yapılacak ve neden olan faktörleri anlamak için iki anket çalışması ve karbon ayak izi ölçümleri gerçekleştirilecek. Bu çalışmaların sonunda karbon ayak izi farkındalığı kapsamında 5 bin adet kitapçık vatandaşların bilgilendirilmesi için dağıtılacak. Geri dönüşüme yönelik bilinçlendirme faaliyetleri için 3 bin hane seçilerek, geri dönüşüm davranışları üzerine araştırma yürütülecek.
BİZE ULAŞIN