ABD’nin duvarına esnaftan tepki

ABD Adana Konsolosluğunun D-400 Karayolu’na bakan cephesine geçen yıl çekilen 5 metre yüksekliğindeki beton duvara tepkiler dinmiyor. İşlerinin kesildiğini söyleyen esnaf duvarın yıkılmasını istiyor

ABD’nin duvarına esnaftan tepki
Ceyhan Yolu üzerinde bulunan ABD'nin Adana Konsolosluğu'nun D- 400 karayoluna bakan cephesinin beş metrelik duvarla kapatılması çevresinde bulunan esnafın tepkisini çekiyor. Adeta bir suru andıran duvarların hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'dan bir ay önce yapılması akıllarda soru işareti bıraktı. Mağdur olan esnaf, "Yolumuzu kapattılar. Bu duvarın yıkılması gerekir" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

YÜKSEKLİĞİ 5 METRE
Adana'nın merkez Yüreğir ilçesinde D-400 Karayolu üzerinde İncirlik Hava Üssü yakınlarındaki binada faaliyet gösteren ABD Adana Konsolosluğu'nun karayoluna bakan ön cephesi 2016 yılınının Haziran ayının ortalarında güvenlik gerekçe gösterilerek 5 metre yüksekliğinde beton bloklarla kapatıldı. Hatay'ın Suriye sınırına döşediği beton blokların benzeri olan duvar, konsolosluk binasının bulunduğu hizayı aşıp yanındaki işyerleri ile yolları kapattı.

"KORKUYORLARSA ÜSSE GİTSİNLER"
ABD Konsolosluğu'nun bu kararı alması çevredeki esnafın tepkisine neden oldu. Heykeltıraş Mükremin Şahiner, "4 yıldır buradayım. Geçtiğimiz yıl bu duvarlar yapılmadan önce konsolosluğa giriş çıkışlar yoğunlaşmıştı. Darbeden bir ay önce de bu duvarların yapılması gerçekten düşündürücü. İşyerimin önünden geçen yolu kestiler. Bu da yetmiyormuş gibi arka taraftaki yolu da kapattılar. Güçlerini kullanarak yolu işgal ettiler. Kamunun yolunu nasıl işgal ederler anlamış değiliz. Bu duvarların kesinlikle yıkılmasını istiyoruz. Eğer korkuyorlarsa İncirlik Üssü'nü gitsinler" dedi.

"ÖNLEM ALMAK ZORUNDAYIZ" DEMİŞTİ
ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht ise duvarların yapılmasının ardından yaptığı açıklamada şöyle demişti: "Bu, belediye tarafından ortak olarak planlanmış bir güvenlik projesidir. Bu, belediye, il ve ulusal düzeyde Türk mercilerinden gördüğümüz harika işbirliğinin en güncel örneğidir. İçinde yaşadığımız dünyanın talihsiz bir gerçeğidir ki biz, hem Amerikalılar hem de Türkler, terörizmin tehdidiyle karşılaşmak ve sonuç olarak da bu tip önlemler almak zorundayız."

NASIL BİR KONUMDA?
ABD Konsolosluğu, İncirlik Üssü'ne yaklaşık 3 km. uzaklıkta D-400 Karayolunun kenarındaki eski Ceyhan yolu olarak bilinen tali yolun üzerinde bulunuyor. Tali yol, bir yıl kadar önce güvenlik gerekçesiyle demir barikatlarla kapatılmış ancak duvar örülmemişti. Tali yolun kapanması üzerine çevredeki işyerleri tarafından sıkça kullanılan bu yolda trafik kesilmişti. Ancak beton duvarlar, çevre iş yerlerinin önünü kapatarak, görünmesini engelleyecek kadar yüksek örüldü.
BİZE ULAŞIN