Yönettiği derneği mendille yaşatıyor

Mersin Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Azize Nalan Bakır, 9 yıldır başkanlığını yaptığı derneğin ayakta durması için günde 6 saat mendil satıyor

Yönettiği derneği mendille yaşatıyor
Kurulduğu 1996 yılından bu yana engelli bireylerin topluma kazandırılması için çaba sarf eden Mersin Ortopedik Engelliler Derneği 22 yıldır aktif bir şekilde hizmet veriyor. 9 yıldır derneğin başkanlığını yürüten 52 yaşındaki Azize Nalan Bakır ise, maddi imkansızlıklar nedeniyle kapanmaması için, boş vakitlerinde mendil satarak derneğin ihtiyaçlarını karşılıyor. Bakır, dernek için verdiği mücadeleyi SABAH Güney ile paylaştı.

9 YILDIR SÜRDÜRÜYOR
Derneğin 'Umut Işığı' adında bir gazete çıkardığını ve derneğe gelir elde etmek için 12 yıl boyunca bu gazeteyi Mersin'in her yerinde sattığını ifade eden Bakır, "O dönemki başkanımız vefat ettikten sonra başkan olmaya karar verdim. Çünkü sağlıklı insanlar bile birbirlerine bakmazken, biz engellilere kimsenin bakacağını düşünmedik. Onun için bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm ve sonrasında da üyelerimiz beni seçti. 9 yıldır başkanlık görevimi yürütüyorum" dedi.

GÜNDE 20 LİRA
Derneğin 340'a yakın üyesi olduğunu ancak aktif üye sayısının bir elin parmaklarını geçmeyeceğini söyleyen Bakır, başkanlığı döneminde maddi imkansızlıklar yüzünden çok zorluklar çektiklerini belirterek, "Derneğin masraflarını karşılamak için 9 yıldır sokaklarda mendil satıyorum. Günlük ortalama kazancım 20 lira civarında. Bu benim alın terim. Ben derneğimin hem başkanıyım, hem elemanıyım. Ben olduğum sürece bu dernek ayakta kalacak" diye konuştu.

27 AKÜLÜ ARABA
Dernek için birçok proje ürettiklerini aktaran Bakır, en büyük projelerinin ise özellikle de kas hastaları için 2009 yılında gerçekleştirdikleri 'akülü araç kampanyası' olduğunu söyledi. Çakır, yaklaşık 2 yıl süren kampanyanın ardından, 27 kişiye akülü araba alınması sağlandığını belirterek bu konuda 185 işadamının desteği olduğunu kaydetti. İŞKUR ile birlikte 'takı-tasarım' projesini de hayata geçirdiklerini ve bu proje sayesinde 11 engellinin mezun olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN