Mahkeme kararını Meclis hiçe saydı

Adana’da idare mahkemesine takılan takas girişimi, Çukurova Belediyesi’nin talebiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden uygulandı. Karar bir kez daha yargıya taşındı

Mahkeme kararını Meclis hiçe saydı
CHP'li Çukurova Belediyesi'nin Resmi Kurum Alanı'nı (RKA) imara açma inadı sürüyor. Mahkemenin Kireçocağı Mahallesi'nde şantiye olarak kullanılan Resmi Kurum Alanı'nın (RKA) Şambayadı Mahallesi'ndeki konut alanının takasına olanak tanıyan kararı iptal etmesine rağmen aynı karar tekrar uygulamaya konuldu. Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onanan karar bir kez daha mahkemelik oldu.

SABAH GÜNEY YAZDI
Kaynak arayışına giren Çukurova Belediyesi, elindeki yeşil alan ve RKA'ları imara açarak gelir elde etme yoluna gitti. Bu amaçla Fazlı Meto Bulvarı üzerinde bulunan ve yol, asfalt ve çöp toplama- temizlik şantiyesi olarak kullanılan 38 dönümlük resmi kurum alanını konut ve ticaret alanına dönüştüren Çukurova Belediyesi'nin teklifi Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunuldu. Bu girişim, 4 Şubat 2015 tarihli SABAH Güney'de 'Çukurova'da emlak oyunu' başlığıyla kamuoyuna duyuruldu.

MAHKEMEYİ YOK SAYDI
Büyükşehir Belediye Meclisi, kamuoyundan gelen tepkilere rağmen MHP ve CHP'li üyelerin oyuyla bu teklifi kabul etti. Bu karar, 'Meclis'te al gülüm ver gülüm dönemi' başlığıyla SABAH Güney'in 21 Şubat 2015 tarihli sayısında yer aldı. Yapılan başvuru üzerine konuyu görüşen Adana 1'inci İdare Mahkemesi, takasa olanak tanıyan kararı iptal etti. Mahkemenin kararına uygun hareket etmesi gereken Büyükşehir Belediye Meclisi, yargıyı yok saydı ve 15 Temmuz 2016'da aynı kararı aldı.

KAMU YARARI YOK
Konuyu inceleyen bilirkişi heyeti hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Belediyeler ders niteliğindeki raporda, Adana 1'inci İdare Mahkemesi'nin aldığı kararın yerine getirilmediği vurgulanırken, plan değişikliğinde planlanan nüfus için kentsel sosyal donatı ve etnik altyapı alanlarının ayrılmamasından dolayı mevzuatın yanı sıra şehircilik ilkelerine aykırı olduğu belirtildi. Raporda, söz konusu değişikliğin kamu yararı taşımadığı kaydedildi.
BİZE ULAŞIN