Mersin’e 608 milyonluk yatırım

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Mersin’e değeri 608 milyon lira olan 21 tesisin temelini atmak için geldiklerini belirtti. Bakan Eroğlu, 138 milyon liralık 41 yatırımın da müjdesini verdi

Mersin’e 608 milyonluk yatırım
Mersin'de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 608 milyon lira yatırım bedelli 21 tesis için Değirmençay Mahallesi'nde toplu temel atma töreni düzenlendi. Törene, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Vali Ali İhsan Su katıldı.

SULAMA SORUNU KALKACAK
Mersin merkez Yenişehir İlçesi Değirmençay Mahallesi'nde düzenlenen temel atma töreninde konuşan Bakan Eroğlu, Mersinlilerin 50 yıldır hasretle beklediği Değirmençay barajıyla birlikte, su sorununu, sulama sorununu ve taşkın sorununu ortadan kaldıracak merkez ve ilçelerde toplam 21 tesisin temeli atılacağını belirtti. Bakan Eroğlu, 21 tesisin içerisinde büyük bir baraj, 3 gölet, 2 sulama tesisi, 5 yerüstü sulama tesisi, 1 adet içme suyu tesisi, 7 taşkın koruma tesisi, 1 adet Orman Genel Müdürlüğü'nün paket tesisleri ve 1 adet de Doğa Koruma Milli Parkların paket tesisisin olduğunu söyledi. Eroğlu, bu tesislerin toplam maliyetinin ise 608 milyon lira olduğunu kaydetti. Mersin'e 41yatırımın müjdesiyle geldiklerini de aktaran Eroğlu, bu yatırımların maliyetinin de 138 milyon lira olacağını belirterek, 30 tanesinin DSİ Genel Müdürlüğü'ne, 5 tanesinin Orman Genel Müdürlüğü'ne, 5 tanesinin Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne ve 1 tanesinin de Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne ait olduğunu belirtti.

TARİHİN EN BÜYÜĞÜ
Daha önceden Mersin'e 95 yatırım müjdesiyle geldiğini ifade eden Eroğlu, "Mersin'e verdiğimiz Müjde sayımız 136 olmuş oldu. Toplam maliyeti de 2 milyar 600 milyon lira. Mersin böyle bir yatırım görmedi. Mersin bütün yatırımları hak ediyor. AK Parti Hükümeti döneminde Mersin 24 milyar lira ile tarihinin en büyük yatırımını aldı. Bu yatırımlarım 5 milyar 700 milyon lira ile en büyük yatırımını Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak biz yaptık" dedi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Mersin'e yapılan yatırımlardan kısaca bahseden Eroğlu, "Mersin şehir merkezi ve Tarsus ilçesine yıllık 142.5 milyon metreküp memba kalitesinde içme suyu temin ettik. 6 baraj ve 6 gölet inşa ettik. 91 bin 220 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 69 milyon lira zirai gelir artışı sağladık. 68 derenin ıslahını tamamladık" dedi. "293 milyon fidanı toprakla buluşturduk" diye konuşan Bakan Eroğlu, "Mersin şehir ormanı, 29 mesire yeri ve 28 bal ormanı tesis ettik. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık. Mersin'de tabiat turizmini geliştiriyoruz. 25 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 4 adet Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ve 2 adet Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kurduk" diye konuştu.

ŞANTİYEYE DÖNDÜ
Bakan Elvan ise, uygulanan projelerle Mersin'in merkez ve ilçelerinin adeta şantiyeye çevrildiğini, onlarca projenin kentte devam ettiğini söyleyerek, ne söz verildiyse yapıldığını, 50 yıldır beklenen değirmençay projesinin temelinin atıldığını ve en büyük yatırım olarak görülen Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın inşasının sürdüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı'nın talimatı ile Mersin'in de içinde bulunduğu Akdeniz Bölgesi için bir Akdeniz Gelişim Projesi hazırladıklarını vurgulayan Eroğlu, "Mersin için Tabiat Turizmi Master Planı, hatta uygulama eylem planı hazırlattık. Dolayısıyla biz buradaki bütün baraj, gölet ve diğer tesisleri yapacağız ve bu bölgede Akdeniz Bölgesi'nde 31 Aralık 2019 tarihine kadar 33 milyar 392 milyon lira harcanacak" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN