Çocuklar yoga ile zihinsel ve ruhsal yönden gelişiyor

TED Şanlıurfa Koleji’nde anaokulu öğrencilerinin bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerini desteklemek amacıyla yoga dersi veriliyor.

Çocuklar yoga ile zihinsel ve ruhsal yönden gelişiyor

Uygulamalı eğitim metoduyla öğrencilerin sınıfta edindikleri bilgileri pekiştirmelerine olanak tanıyan TED Şanlıurfa Koleji, okul öncesi eğitimde de hem eğlendirici, hem de öğretici etkinliklerle çocukların okula alışma sürecini keyifli hale getiriyor. Bu kapsamda kolejde beden eğitimi öğretmeni Tuba Aytekeli gözetiminde verilen yoga eğitiminde anaokulu öğrencileri, güvenmeyi, sakin olmayı, huzuru ve kendini dinlemeyi öğreniyor. Haftada bir gün, öğleden sonraki ilk ders saatinde verilen eğitime katılan çocuklar, ruhsal ve zihinsel yönden gelişim sağlarken, eğlenceli vakit geçiriyor.

"ÇOCUKLAR ÖZGÜVEN KAZANIYOR"

Yoga tecrübesi de bulunan beden eğitimi öğretmeni Tuba Aytekeli yoganın vücuda esneklik kazandırdığını, ayrıca çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişimin yanında ruhsal gelişime de katkısının olduğunu vurguladı. Aytekeli, çocukların koordinasyon becerisinin arttığını ifade ederek, "Yoga ile çocuklar özgüven kazanıyor. Öğrenmeleri kolaylaşıyor. Yoga yapan öğrencilerin yürüyüşünde, duruşunda ve konuşmalarında olumlu değişiklikler gözlemliyoruz" dedi.

"HER ÖĞRENCİ STRES YAŞAYABİLİR"

Günümüzde hastalık olarak adlandırılan stresin yaşamı olumsuz etkilediğini belirten TED Şanlıurfa Koleji Müdürü Arif Kemal Şamat, "İster anaokulu, ister üniversite öğrencileri olsun ders temposundan kaynaklı stres yaşayabilir. TED Şanlıurfa Koleji olarak verdiğimiz yoga eğitimi ile öğrencilerimizin stresini azaltmak ve gelecekte karşılaşabilecekleri sorunlarla daha kolay baş etmelerini sağlamayı hedefledik" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN